Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Börtön” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
(Nincs különbség)

A lap jelenlegi, 2015. február 9., 13:41-kori változata

börtön (főnév)

Börtön.jpg

1. Büntetés-végrehajtási intézmény. Szabadságvesztésre ítélt személyek fogva tartására létesített intézmény.

A bűncselekmények elkövetőit börtönbe zárják. A sikkasztó öt évet töltött börtönben.


2. Büntetés-végrehajtási épület, épületrész, helyiség, amelyet a foglyok őrzésére, szabadságvesztésre ítélt személy elzárására használnak; tömlöc.

A várban a börtönt a föld alá építették. Mivel a földesúrnak ítélkezési joga is volt, ezért a birtokán börtönt is építtetett. A börtönben ma nem láncra verve vannak a rabok.


3. Átvitt értelemben, jogi: Elzárás büntetése, amelyet bírói ítéletként szabnak ki a bűnelkövetőre, a cselekmény súlyosságának megfelelően. Ez a büntetésfajta a közepesen súlyos kategóriába sorolható, mivel a fogháznál szigorúbb, de a fegyháznál enyhébb büntetési mód.

A vádlottat bűnösnek ítélték és öt év börtönt kapott. A cserbenhagyásos gázoló három év börtönt kapott felfüggesztve, azaz nem kell letöltenie a büntetését, csak akkor, ha három éven belül újra elkövet valamilyen bűncselekményt.


4. Átvitt értelemben: Szabadság nélküli állapot, helyzet. Az a hely, körülmény, állapot, ahol, illetve amelyben egy személynek vagy csoportnak, közösségnek nincs szabadsága.

A diktátor uralma börtönné változtatta az országot. A szabadságharc leverése után börtönné vált az ország.


Eredet [börtön < ómagyar: börtön < ősmagyar: börtön < dravida: purei (börtön, cella < kis helyiség) + timi (bezár, szorít)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 22 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)