Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Olló” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:scissors.jpg|right|frame]]
 
[[Image:scissors.jpg|right|frame]]
'''Kézi nyíró eszköz''', amely két, részben egymásra csúszó pengéből, és a pengéket szétnyitó-összecsukó, ujjakra húzható fülből áll. Főleg szálas vagy lemezes anyag, lap (például haj, köröm, papír, szövet) vágására használható.
+
'''Kézi vágóeszköz''', amely egymás mellett elforduló két éles pengéből, és a pengéket mozgató, ujjra húzható fülekből áll. Vékony szálas vagy lapos anyag (haj, papír, szövet vagy más anyagok) gyors és pontos nyírására alkalmazzuk, mert könnyű és veszélytelen a használata.
  
''A varrónő '''olló'''val szabja ki a szövetet az új ruhához. A gyerekek '''olló'''val papírból különféle alakokat vágnak ki.''
+
''A varrónő '''olló'''val szabja ki a szövetet. A gyerekek '''olló'''val papírból különféle alakokat vágnak ki.''
  
  
72. sor: 72. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2013. július 29., 10:00  
+
Lezárva 7K:  2013. július 29., 10:00

A lap 2024. november 1., 18:14-kori változata

olló (főnév I.)

Scissors.jpg

Kézi vágóeszköz, amely egymás mellett elforduló két éles pengéből, és a pengéket mozgató, ujjra húzható fülekből áll. Vékony szálas vagy lapos anyag (haj, papír, szövet vagy más anyagok) gyors és pontos nyírására alkalmazzuk, mert könnyű és veszélytelen a használata.

A varrónő ollóval szabja ki a szövetet. A gyerekek ollóval papírból különféle alakokat vágnak ki.


Eredet [olló < ómagyar: olló < ősmagyar: orló, alló, arló (olló, „vágó”) < ort (irt, kivág) < dravida: aruttal (arat) < aru (vág)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 322 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)