Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Gyarapodik” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
1. sor: 1. sor:
 
<div class="ige">
 
<div class="ige">
 
   
 
   
== gyarapodik, gyarapszik (ige) ==
+
== gyarapodik, gyarapszik, gyarapul‏‎ (ige) ==
  
 
[[Image:gyarapodik.jpg|right|frame]]
 
[[Image:gyarapodik.jpg|right|frame]]
23. sor: 23. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2011. november 3., 12:52  
+
Lezárva 7K:  2011. november 3., 12:52

A lap jelenlegi, 2019. május 22., 16:18-kori változata

gyarapodik, gyarapszik, gyarapul‏‎ (ige)

1. Növekszik egy élőlény, tárgy, terület, dolog nagysága; meglévő alak, kiterjedés, hatáskör terjedelme; súly, mennyiség, értékbeli nagyság számszerű mértéke nő.

Nagy Lajos uralkodása alatt az ország területe gyarapodott. A gazda gondoskodása következtében a hízó súlya szépen gyarapodik. A feleség takarékos beosztása következtében a család pénzbeli tartaléka gyarapodik.


2. Gazdagodik; egy személy, közösség vagyonának szaporodása, bevételeinek, keresetének növekedése következtében egyre gazdagabb, módosabb lesz.

A vállalkozás ebben az évben szépen gyarapodik. A család az örökség nyereséges befektetése folytán gyarapodik.


3. Átvitt értelemben: Javakban nő, fokozatosan egyre több tudásra, tapasztalásra, ismeretre, értékre tesz szert, ezzel együtt az egész értéke is nő.

A gyerek az iskolában akkor gyarapodik, ha jó megértése lesz a tanultakból. A kezdő mérnök a tapasztalt szakember mellett szaktudásban gyarapodik. A kultúra az évszázadok során egyre több értékes műalkotással gyarapodott.


Eredet [gyarapodik < ómagyar: gyarap (gyarapodás, szaporaság) < ősmagyar: gyarat, darat (szaporít, fellazít) < sumér: dirig (gyarapszik)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)