Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Konzol szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2022. február 5., 10:25-kor történt szerkesztése után volt.

konzol (főnév)

1. Építészet: Építészeti tartóelem, amely a fal síkjából vízszintesen kiugró épületrészt (például erkélyt, párkányt) alulról támaszt meg; egy falba beépített, általában kőből faragott vagy téglából, betonból készült építészeti támasztóelem; gyámkő.

Az erkélyt négy konzol tartja. Az épület faragott konzoljai emberfejben végződnek.


2. Műszaki: Teherviselő elem, amely gépeknél, berendezéseknél, járműveknél, illetve hídépítésben használt megtámasztó szerkezet, kinyúló tartókar, megterhelhető támaszték.

A falon lévő konzol tartja a polcot. A nehéz faliszekrényt konzol erősíti a falhoz.


3. Játék, elektronika: Játékcélú számítógép; egy videójáték központi része. Ezen fut a játékprogram, ehhez csatlakozik a kezelő egység, és ez adja ki a képernyőn megjeleníthető videojelet és a hangokat.

A gyerek egész nap konzollal játszik. A konzoloknak egyre nagyobb a teljesítményük, és egyre mozgalmasabb, gyorsabb játékok futnak rajtuk.


4. Régies, elavult: Egy vagy kétlábú keskeny asztalka, amely egy falnak támaszkodik.

A kamrában a munkaasztal csak egy konzol. A nyugdíjas órásmester otthoni kis műhelye egy szekrényből és egy konzolból áll.


5. Régies, pénzügyi: Államadóssági kötvény; értékpapír, amellyel az állam kap hitelt az kötvény vásárlóitól egy nagyobb államadósság kifizetés érdekében.

A konzollal az egész ország érdekét támogatta a befizető. Több konzol is kérhető egyszerre.


Eredet [konzol < francia: console (tartó) < latin: solea (tám, talp)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)