Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kétely szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:53-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

kétely (főnév)

1. Bizonytalanság; érzés vagy lelkiállapot, amikor egy személy bizonytalan egy helyzetben, állapotban, jelenségben, döntésben, cselekvésben; ingadozás egy kérdés megítélésében.

Az ügyfélnek kételyei vannak a döntésének helyességével kapcsolatban. A vizsgázó arcára a kérdés hallatán kiül a kétely.


2. Bizonytalanság; azzal kapcsolatos tudatlanság, hogy egy változásnak mi lesz a következménye, mi a tartalma, igazsága vagy hamissága. Egy helyzet, állapot, jelenség, körülmény, tény megítélésével kapcsolatos határozatlanság.

A lány a párjával kapcsolatos kételyei miatt végül szakított vele. A magabiztos embernek semmi kételye sincs abban, hogy jól döntött.


3. Megkérdőjelező hozzáállás; kétségbe vonó elképzelés egy üggyel, dologgal, helyzettel, állapottal, körülménnyel, ténnyel kapcsolatban.

Az edző nem mondja el a csapatnak a győzelemmel kapcsolatos kételyeit, mert azzal eleve lerontaná a csapatszellemet. Ha egy ember fejében megfogalmazódik a kétely saját döntéseivel kapcsolatban, akkor csökken az önbizalma.


4. Filozófia: Bizonytalan gondolkodásbeli hozzáállás, amelyben egy személy ingadozik olyan érvek között, amelyek legtöbbször egyenlő súlyúak.

A kétely oka lehet adathiány, amikor a személy nem tud eleget a szóban forgó dologgal kapcsolatban. Az elhangzott érv kételyt ébreszt a vitatkozóban.


Eredet [kétely < két + -ely (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)