Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Modern szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2012. augusztus 7., 14:09-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

modern (melléknév)

Modern.jpg

1. Korral haladó (személy), aki a maga működési területén a legújabb szellemi és technikai vívmányokat ismeri, elfogadja és azokat alkalmazza.

Egy modern mérnök számítógépen tervezi meg az új versenyautót. Egy modern háziasszony visszatér az értékes tápanyagokat tartalmazó élelmiszerekhez.


2. Korízlést követő (személy, csoport), aki a régebbi korok társadalmi, ízlésbeli és erkölcsi kötöttségeit nem ismeri el és velük tudatosan szembehelyezkedik.

A modern ifjúság, úgy tűnik, nem tudja jobban megoldani az élet problémáit, mint az idősebb korosztály. A modern ember csak egyre mélyebbre süllyed a bajokba.


3. Újszerű, korszerű (tárgy, eszme, ideológia, elv, dolog), amely a legújabb kor igényeinek, ízlésének, felfogásának, szokásainak, szükségleteinek, divatjának, szellemi, tudományos és technikai fejlettségének megfelel.

A modern életet a reklámok manipulálják. A modern ideológiák egyre jobban elmossák a múlt értékeit.


4. Tudományos: A ma élő népekhez tartozó (nyelv, szokás, kultúra, művészet), amely az ókori nyelvekkel és irodalmakkal ellentétben a mai kultúrával kapcsolatos, a mai emberek használják, vagy rájuk vonatkozik.

A modern művészet egyre elvontabb. A modern nyelvek közül legelterjedtebb az angol nyelv.


Eredet [modern < francia: moderne (korszerű, újkori) < latin: modernus (újkori, jelenkori) < modo (épp most)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 99 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)