Katolikus szó jelentése
katolikus (melléknév)
1. Vallási: Olyan keresztény vallású, amely tanításait a Bibliára és az eltérő, de közös gyökerű hagyományokra alapító, külön felszentelt papi renddel bíró, és a római pápát (Róma püspökét) az egyház fejének tekintő keresztény hitű.
A katolikus vallásnak hazánkban sok híve van. A katolikus vallásnak két fő ága van: a latin szertartású és a görög szertartású ág. A katolikus vallás huszonnégy különböző szertartású és hagyományú vallás közössége.
2. Ehhez (1) az egyházhoz tartozó, ezzel kapcsolatos (személy vagy dolog).
A katolikus papok nem nősülhetnek meg. Szinte minden településen van katolikus templom.
3. Az ilyen (1) személyre jellemző.
A katolikus gondolkodás nem engedi meg a házasság felbontását. A katolikus életmód megköveteli a vasárnapi kötelező templomba járást, az évente a legalább egyszeri gyónást és áldozást.
4. E vallás (1) alapján álló, abból fakadó, ennek egyházi működését és érdekeit szolgáló (szervezet, szellemi jelenség).
A katolikus sajtó a kereszténydemokrata elveket hirdeti. A katolikus művészet középpontjában Jézus Krisztus kereszthalála és Szűz Mária alakja áll.
Eredet [katolikus < ómagyar: katolikus < latin: catholicus (általánosan elfogadott) < görög: katholikosz (általános) < kath' holou (mindenre vonatkozó) < kata (-ról) + holosz (minden)]