Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Támad” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
21. sor: 21. sor:
 
'''4.''' ''Átvitt értelemben'': '''Hirtelen keletkezik'''; egy jelenség, lelkiállapot, gondolat hirtelen megnyilvánul, hatni kezd.
 
'''4.''' ''Átvitt értelemben'': '''Hirtelen keletkezik'''; egy jelenség, lelkiállapot, gondolat hirtelen megnyilvánul, hatni kezd.
  
''A közelgő vihart az is jelezte, hogy erős szél '''támad'''t. A titkárnőnek a sok idegeskedés közben fejfájása '''támad'''. A mérnöknek '''támad'''t egy öltelet, hogyan oldja meg a problémát.''
+
''A közelgő vihart az is jelezte, hogy erős szél '''támad'''t. A titkárnőnek a sok idegeskedés közben fejfájása '''támad'''. A mérnöknek '''támad'''t egy ötlete, hogyan oldja meg a problémát.''
  
  

A lap jelenlegi, 2021. december 1., 14:53-kori változata

támad (ige)

1. Erőt alkalmaz harcban, más személlyel vagy csoporttal szemben azért, hogy győzzön, vagy a számára kedvező kimenetelt illetve döntést kicsikarja.

A katonaság támadott, így az ellenséges csapatokat tíz kilométerrel hátrább szorította. A kocsmai verekedés során a szakadt öltönyös hirtelen támadt, és meglepte a pultot támasztó szemüveges alakot, akinek az állán csattanó ütéstől a szemüvege messzire repült.


2. Sport, játék: A játékban vagy sportban az egyik fél éppen kezdeményez.

A vízilabda meccsen most a hazaiak támadnak. A futballmeccsen az ellenfél csatára támadott, amit egy ügyes csellel megállította a hátvéd. Az ökölvívó mérkőzésen a piros sarok versenyzője jobbkezes ütéssel támad, így állon vágja ellenfelét.


3. Szóban vagy írásban bírál; hibásnak talál egy személyt, egy állapotot, egy személy tettét, vagy a tett következményét, és kifejezi az ezzel kapcsolatos ellenséges érzéseit.

Az új film bemutatója után a rendezőt éles hangú kritika támadja a sajtóban. Az országgyűlésen az ellenzék vezérszónoka komolyan támadta a miniszterelnököt a felszólalásában elhangzott adóemelési tervei miatt.


4. Átvitt értelemben: Hirtelen keletkezik; egy jelenség, lelkiállapot, gondolat hirtelen megnyilvánul, hatni kezd.

A közelgő vihart az is jelezte, hogy erős szél támadt. A titkárnőnek a sok idegeskedés közben fejfájása támad. A mérnöknek támadt egy ötlete, hogyan oldja meg a problémát.


Eredet [támad < ómagyar: támad < dravida: távadi (támad, ráront) < távu (indul)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)