Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Morális” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
6. sor: 6. sor:
 
'''1.''' '''Erkölcsi'''; a közösségi igazságérzettel jellemezhető; a helyesnek és igazságosnak tekintett jellemzőjű, ellentétben a hivatalosan helyesnek és törvényesnek tekintett tettektől.
 
'''1.''' '''Erkölcsi'''; a közösségi igazságérzettel jellemezhető; a helyesnek és igazságosnak tekintett jellemzőjű, ellentétben a hivatalosan helyesnek és törvényesnek tekintett tettektől.
  
''Igazi '''morális''' győzelem volt, amikor a gyerekek maguk határoztak úgy, hogy többé soha nem dohányoznak. A összes versenyző megállt segíteni bajbajutott társukon, ami jelzi '''morális''' színvonalukat is.''  
+
''Igazi '''morális''' győzelem volt, amikor a gyerekek maguk határoztak úgy, hogy többé soha nem dohányoznak. Az összes versenyző megállt segíteni bajbajutott társukon, ami jelzi '''morális''' színvonalukat is.''  
 
   
 
   
  

A lap jelenlegi, 2019. november 24., 16:01-kori változata

morális (melléknév)

1. Erkölcsi; a közösségi igazságérzettel jellemezhető; a helyesnek és igazságosnak tekintett jellemzőjű, ellentétben a hivatalosan helyesnek és törvényesnek tekintett tettektől.

Igazi morális győzelem volt, amikor a gyerekek maguk határoztak úgy, hogy többé soha nem dohányoznak. Az összes versenyző megállt segíteni bajbajutott társukon, ami jelzi morális színvonalukat is.


2. Tisztességes; a jót rossztól megkülönböztetni tudó, és ez alapján széles körben helyes döntéseket hozó.

A könyvelő nagyon morális ember, ezért sosem hagyná, hogy visszaéljenek a cég pénzével. Hosszú távon csak a morális döntések érik meg.


Eredet [morális < latin: moralis (erkölcsi) < mos (erkölcs, szabály)]






WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)