Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Leró” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
1. sor: 1. sor:
 
   
 
   
 +
<div class="ige">
 +
 
== leró (ige) ==
 
== leró (ige) ==
  
 
[[Image:leró.jpg|right|frame]]
 
[[Image:leró.jpg|right|frame]]
Valamit a rovásról letöröl; tartozásért eleget tesz; bűnt megbánás, javulás és elégtétel által jóvá tesz.
+
'''1.''' '''Tartozást rendez'''; a rovására feljegyzett adósságot kiegyenlít és ezzel töröltet. Vállalt kötelezettségnek eleget tesz.
 +
 
 +
''Az adós általában rendben '''leró'''ja az adósságot. Az építkezésen segítéssel '''leró'''ttam a tartozásomat a barátom felé, mert ő is sokat segített nekem.''
 +
 
  
'''''Leró'''ja az adósságot.''
+
'''2.''' '''Elvárást teljesít'''; erkölcsi kötelezettséget megtesz. Bűnt, vétket megbánás, javulás és elégtétel által jóvá tesz.
 +
 
 +
''A jól nevelt gyermek '''leró'''ja háláját a jótevője felé. Az elkövető a kár helyrehozatalával és még további kárpótlás adásával '''leró'''tta bűnét a károsult felé.''
  
  
 
'''Eredet''' [''leró'' < [[le|le- (igekötő)]] + [[ró]]]
 
'''Eredet''' [''leró'' < [[le|le- (igekötő)]] + [[ró]]]
 +
 +
 +
 +
</div>

A lap jelenlegi, 2019. július 1., 14:56-kori változata

leró (ige)

1. Tartozást rendez; a rovására feljegyzett adósságot kiegyenlít és ezzel töröltet. Vállalt kötelezettségnek eleget tesz.

Az adós általában rendben lerója az adósságot. Az építkezésen segítéssel leróttam a tartozásomat a barátom felé, mert ő is sokat segített nekem.


2. Elvárást teljesít; erkölcsi kötelezettséget megtesz. Bűnt, vétket megbánás, javulás és elégtétel által jóvá tesz.

A jól nevelt gyermek lerója háláját a jótevője felé. Az elkövető a kár helyrehozatalával és még további kárpótlás adásával lerótta bűnét a károsult felé.


Eredet [leró < le- (igekötő) + ]






WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)