Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Kiiktat” változatai közötti eltérés szó jelentése

(Új oldal, tartalma: „<div class="ige"> == kiiktat (ige) == alt=kiiktat|link=|right|frame '''1.''' '''Működésből kizár'''; egy elemet, alkatrészt kikapcsol, kive…”)
 
 
6. sor: 6. sor:
 
'''1.''' '''Működésből kizár'''; egy elemet, alkatrészt kikapcsol, kivesz a használatból.
 
'''1.''' '''Működésből kizár'''; egy elemet, alkatrészt kikapcsol, kivesz a használatból.
  
''A gép kezelője kitámasztással '''kiiktat'''ta a biztonsági kapcsolót, ezért történhetett baleset. A számítógép-szerelő kiiktat egy hibás alkatrészt a gépből.''
+
''A gép kezelője kitámasztással '''kiiktat'''ta a biztonsági kapcsolót, ezért történhetett baleset. A számítógép-szerelő '''kiiktat''' egy hibás alkatrészt a gépből.''
  
  

A lap jelenlegi, 2018. december 1., 12:01-kori változata

kiiktat (ige)

1. Működésből kizár; egy elemet, alkatrészt kikapcsol, kivesz a használatból.

A gép kezelője kitámasztással kiiktatta a biztonsági kapcsolót, ezért történhetett baleset. A számítógép-szerelő kiiktat egy hibás alkatrészt a gépből.


2. Átvitt értelemben: Folyamatból kizár; tevékenységből, eljárásból kihagy.

Az igazgató minden csoportvezetőt kiiktatott és maga ment le az üzembe az utasítást kiadni. Az ügyintézésből kiiktatták a hosszadalmas engedélykérést.


3. Szleng: Töröl a nyilvántartásból; egy dokumentumot, papírt az elintézés után készként bejegyez a hivatalos feljegyzésekbe, és ezzel lezárja az arra vonatkozó eljárást.

A titkárnő kiiktatta a megválaszolt levelet. A lezárt ügyet kiiktatták a bíróságon.


Eredet [kiiktat < ki- (igekötő) + iktat]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)