Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Lelkivilág szó jelentése

lelkivilág (főnév)

1. Az ember belső világának sajátsága, ami az egyénre jellemző; az egyéni érzékelés, emlékezés, képzelet, gondolkodás, értelem, akarat jelenségeinek és folyamatainak összefüggő egésze; egy személy tudatának egyéni működése, egyéni jelenségei, és e jelenségek összessége.

A pszichológus a hozzá forduló emberek lelkivilágát boncolgatja. Különös lelkivilágra vall a költő egyéni hangvétele.


2. Egy személy belső világának minőségi helyzete, létezési módja egy adott időpontban vagy időszakon belül; egy személy érzékelhető hozzáállása, ami tükrözi érzelem- és gondolatvilágát (egy meghatározott időpontban vagy időszakon belül); lelkiállapot. A lelkivilág függ a személy környezetével, környezetében levő személyekkel, élőlényekkel, dolgokkal és önmagával kapcsolatos érzelmeitől, gondolataitól, szándékaitól, vágyaitól, érdekeitől és céljaitól.

Az ember lelkivilága nagy változásokon mehet át rövid időn belül. Egy nyugodt ember lelkivilága kiegyensúlyozott. Egy hír képes hatással lenni egy személy lelkivilágára akkor, ha ő úgy gondolja, hogy az személyesen érinti őt. Egy dühös ember lelkivilága nagyon zaklatott.


3. Jellegzetes gondolkozás- és érzésmód, amely egy közösséget vagy időszakot, korszakot jellemez.

A középkor lelkivilágára az erős vallásosság volt jellemző. A zene jól tükrözi az adott kor lelkivilágát.


Eredet [lelkivilág < lelki + világ]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)