Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Káder szó jelentése

(Cadre szócikkből átirányítva)

káder (főnév)

1. Szleng: Egy párthoz hű személy, aki feltétlen híve a párt ideológiájának, irányvonalának, vezetésének.

A káderekből kerülnek ki az országgyűlési képviselők. A pártelnök egy megbízható káderére bízta a képviselőcsoport vezetését.


2. Szleng: Politikailag megbízható személy, aki a munkáját kiválóan végezte, akinek helytállására a kommunista kormány vagy a kommunista párt számíthatott (1949–1989-ig).

Egy káder nem feltétlenül lett párttag. Az útlevél kiadása előtt megnézték, hogy a kérelmező személy káder-e vagy sem.


3. Szleng: Vezetőjelölt személy, aki politikai megbízhatósága miatt szakmai, kommunista politikai vezető funkciók ellátására képes lehet (1949–1989-ig).

Az üzemi káderek kiválasztásánál a párttitkár szava dönt. A szakszervezeti kádereket először pártiskolára küldték.


4. Régies: Egy hadsereg törzsállománya; a békeállományú hadseregben, katonai alakulatban a nagyobbrészt hivatásos katonákból álló állandó keret, amelyet háború idején a behívottakkal, mozgósítottakkal feltöltenek.

A káderek rendszeresen gyakorlatoznak. A fiatalember a káderhez csatlakozik a toborzóirodában.


5. Régies: Tartalék, pótkeret; háború idején a hadsereg hátországban maradó része, amelynek feladata a harcoló csapatok feltöltése.

A kiképző őrmester a káderben marad, és nem kerül a frontra. A káderbe folyamatosan kerülnek az újoncok. A káderben történik az alapkiképzés.


Eredet [káder < német: Kader (káder, keret) < francia: cadre (káder, keret < képkeret) < latin: quadra (négyzet) < quatuor (négy)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 48 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)