Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Részletez szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2015. május 5., 21:13-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

részletez (ige)

1. Minden elemet ismertet, mélyebb szinten feltár egy eseményen, történésen, gondolatsoron belül levő mozzanatokat, tényezőket, állapotokat, összefüggéseket.

A tanú a rendőrnek részletezi, hogy mit látott: hogyan tűnt fel az autó, mikor lépett le a gyalogos a járdáról, szétnézett-e vagy sem, és mi történt ezután. A tanár egész órán a történelmi eseményt részletezi. Az ételrecept pontosan részletezi a hozzávalókat és az étel elkészítésének sorrendjét.


2. Kereskedelem: Egyenként felsorol minden tételt egy számlán, elszámolásban azzal a céllal, hogy a másik fél lássa, miből tevődik össze az elszámolás, kimutatás, végösszeg, és tisztában legyen azzal, hogy mi került beszámításra és hogyan.

A pincér a számlán részletezi a vendégek fogyasztását, így a vendégek ellenőrizni tudják, hogy miből tevődik össze a fizetendő végösszeg. A szállítmányt kísérő levélen részletezik a szállítandó áru fajtáját, mennyiségét és értékét.


3. Matematika: Részeire bont egy műveletet, egyenletet, levezetést. Pontosan bemutatja, hogy a kapott eredményt milyen módon, milyen műveletekből, lépésekből kapja meg, és megmutatja, hogy a végeredmény milyen módon, a műveletek milyen sorrendjében jött létre.

A matematikaórán a tanár részletezi, hogyan oldotta meg az egyenletet. A matematika-dolgozatban a tanuló pontosan részletezi, hogyan jött ki neki a számítás végeredménye.


Eredet [részletez < részlet + -ez (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)