Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Régies igeragozás szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2015. április 16., 05:51-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

régies igeragozás (főnévi kifejezés)

Kingdom.jpg

Nyelvtan: Olyan igeformák, amelyeket a hivatalos nyelvészet szerint ma már nem szokás használni, az irodalomban azonban több helyen előfordulnak. Régen a mainál többféle módon fejezték ki a mondatokban a különféle időviszonyokat, miáltal sokkal árnyaltabban, pontosabban lehetett fogalmazni.


A teljes ragozási táblázat megtekintéséhez kattints ide (a táblázat végén keresd a régies alakokat)


elbeszélő múlt idő (befejezetlen, viszonylagos, viszonyos múlt, függő múlt avagy első múlt): A toldalék jelezte, hogy a cselekvés egy ismert múltbeli időpontban történt, vagy egy másik eseménnyel egy időben zajlott.

kelék, hívál, vára, merénk, érkezétek
A napokban jöve egy vándor. Midőn a hajóra léptem, már erősen fúvá vitorláinkat a szél. Másnapra megvívák a csatát és elnyerék a diadalt.


folyamatos múlt idő (tartós múlt, befejezetlen múlt, végzetlen múlt, félmúlt): Jelezte, hogy a cselekvés az említett időpontnál vagy eseménynél régebbi kezdet óta valameddig zajlott, egy ideig folyamatban volt (az említett másik eseménytől, időponttól hamarabb kezdődött és még utána is tartott).

várok vala, eszek vala, megyek vala
Amikor a cserép kiesett az ablakból, én éppen arrafelé megyek vala. Együtt utazunk vala és mindketten meglátánk a napkeltét.


kísérő múlt (együttes múlt, közel múlt): Jelezte, hogy a múltbeli esemény egy másik eseménnyel egy időben zajlott (esetleg nagyon kevéssel megelőzte).

adá vala, mene vala, jöve vala
Miután kicsiny elemózsiáját megevé vala, pihene egy ideig. Végül meghozák vala döntésüket és többé nem törték fejeiket e kérdésen.


befejezett múlt (általános múlt, független múlt avagy második múlt): A toldalék jelezte, hogy az ige valamikor a múltban történt meg és véget ért, befejeződött (a mai forma, kissé más jelentéssel).

jártam, jöttél, érkezett, kértünk, küldtetek, győztek
János már evett. Másnap mindhárman eléje mentünk.


folyamatos előbbi múlt (viszonyos vagy viszonylagos előbbi múlt, régebbi múlt): Jelezte, hogy egy másik esemény előtt tartósan zajlott, majd véget ért a cselekvés.

aludt vala, mulatott vala, lakott vala
Mátyás gyönyörű kódexeket gyűjtött vala, amely tettet sok történetíró is megírt. Mielőtt lefeküdt, János jót evett vala.


régmúlt (végzett múlt idő, előbbi múlt): Jelezte, hogy egy ismert múltbeli pillanat vagy másik régi esemény előtt véget ért a cselekvés.

mondottam volt, mentem vala
Az ostrom első napja előtt eljutottunk volt az alsóvárosba, mikoron lezárták a kapukat az őrök. Megettem volt mind a kenyeremet, mire a húst kihozák.


tartós múlt: Jelezte, hogy a cselekvés az említett időpontnál vagy eseménynél régebbi kezdet óta valameddig zajlott, a jelen pillanatig folyamatban volt.

megyen volt, iszok volt
Immár egy órája várok volt az ön előszobájában. Mindeddig kitartok volt a céljaim mellett.


felszólító múlt idő: Jelzi, hogy az alanyt a múltban felszólították az igével kifejezett cselekvésre.

indultad legyen, érkeztünk légyen
Parancsban üzente nékem: vártam légyen, amíg válasza elkészülend. Szülém azt kéré, utam helyett nyugtom légyen otthon.


jövő idő (toldalékkal): A toldalék jelzi, hogy a cselekvés egy jövőbeli pillanatban fog megtörténni.

várand, érkezend
Holnap reggel az egész sereg más városba induland. Ha megjavulandsz, meg fogok bocsátani. A kovács délután a lovak patkóit javítandja.


Lezárva 7K: 2015. április 15., 09:43





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)