Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kongregáció szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2015. január 21., 12:45-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

kongregáció (főnév)

1. Vallási: Katolikus mozgalom, hitéleti egyesület, amelynek tagjai a szerzetesi ünnepélyes fogadalomnál egyszerűbb fogadalmat tesznek.

A vallási elhivatottságot érző lány belép a kongregációba. A kongregáció rendszeresen ad ki újságot.


2. Vallási: Szerzetesrendek szövetsége; vallási elhivatottságú szervezett közösségek szövetsége, amelyek olyan személyekből állnak, akiket ünnepélyes fogadalom köti az együttes élet meghatározott formájára, és a szerzetesrend szigorú vallási és fegyelmi kötöttségeinek megtartására.

A magyar bencés kongregáció mellett más kongregációk is vannak a magyar katolikus egyházban. A kongregáció több kolostor szerzeteseit egyesíti.


3. Vallási: Vallási gyülekezet, közösség, amelynek tagjai együtt vesznek részt egy vallási eseményen, istentiszteleten.

A kongregáció hetente összegyűlik az istentiszteleten. A kongregáció tagjai szoros kapcsolatban vannak egymással.


4. Régies: Vármegyei közgyűlés; a térség közügyeinek irányítását egykor végző nemesi testület.

A kongregáció döntött egy templom építéséről. A kongregáció törvényjavaslatot küldött az országgyűlésnek.


Eredet [kongregáció < latin: congregatio (egyesülés, összesereglés) < con- (össze) + grego (terel, nyájba gyűjt) + grex (nyáj)]



Kongregáció (tulajdonnév)

Vallási: Egyházkormányzati hatóság, testület a Vatikánon belül; a római katolikus egyház fő kormányzati testületeinek egyike.

A Hittani Kongregáció a kilenc Kongregáció közül a legrégibb, jelenlegi feladata előmozdítani és védelmezni a hitről és erkölcsről szóló tanítást. Régen az inkvizíció működését külön Kongregáció felügyelte.


Lezárva 7K: 2012. július 26., 14:19





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)