Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Bilincs szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2015. január 20., 15:17-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

bilincs (főnév)

Bilincs.jpg

1. Rablánc. Lánccal vagy más módon összekapcsolt fémkarikákból, pántokból álló és általában a végtagok szabad mozgásának korlátozására szolgáló eszköz vagy kötelék; óvóintézkedésként vagy büntetésként használják.

A garázda férfit a kiérkező rendőrök bilincsben vitték ki a házból. A bírósági tárgyaláson egész végig a vádlott kezén maradt a bilincs.


2. Átvitt értelemben: Akadályozó társadalmi körülmény; a szabadságjogok gyakorlásában, fejlődésben korlátozó rabság, elnyomás.

Jó lenne, ha a drogozás bilincsétől sok fiatal szabadulna meg. Az idegen elnyomás bilincseitől való megszabadulás volt a szabadságharc célja.


3. Építészet: Összefogó szerkezet, amelyet abroncsból, fémpántból készítenek és amivel építőelemeket (például gerendát) fogatnak össze.

Az épület vázát alkotó oszlopokat bilincsek kötötték össze. A bilincseket időről-időre szakemberek vizsgálják át, hogy jól rögzítenek-e még.


4. Műszaki: Pántos szerkezet, amely csavarral összeszorítható, és amivel szabadon vezetett csövet, vezetéket rögzítenek egy szilárdan álló nagyobb tárgyhoz, falhoz vagy felülethez.

A fal tetején bilincsekben futott végig a gázcső. A vízvezeték-szerelő nem akarta végig kivésni a falat, ezért bilincseket alkalmazott a csövek felfogatásához.


Eredet [bilincs < ómagyar: bilincs < dravida: vilangu (bilincs, vas) < vila (gátol)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)