Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Különb szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:53-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

különb (melléknév)

1. Jobb, eredményesebb (személy), aki bizonyos szempontból más hasonló személyek közül kiemelkedik.

A lány a többinél különb fiatalembert választja az udvarlói közül. A rajthoz álló versenyzők közül a különb sportoló nyeri a bajnokságot.


2. Jobb (élőlény, eszköz, tárgy, anyag, dolog), amely bizonyos szempontból más hasonló élőlények, eszközök, tárgyak, anyagok, dolgok közül kiemelkedik.

A bajnok zsoké különb lóval versenyez, mint a társai. A jó hírű asztalos különb faanyaggal dolgozik, mint a társai. Az emberek csak azért vándorolnak ki az országból, mert azt gondolják, hogy külföldön különb életük lesz, mint itt.


3. Szokatlanabb (esemény, hatás, jelenség, megnyilvánulás), amely furcsaságával kiemelkedik a többi hasonló közül, és ezzel a jellegével megbotránkozást, felháborodást kelthet.

A fiú azzal legyintett egyet, hogy látott ő már különb dolgot is. A háborút megjárt katona a hétköznapi élettől különb tapasztalatokkal tért haza, de ezekről senkinek sem beszélt.


4. Mástól eltérő (esemény, hatás, jelenség, megnyilvánulás), amely sajátos jellege miatt kiemelkedik a többi hasonló közül.

Az óriás mindenkinél különb alakja félelmet keltett a közönséges emberben. A tengerész a mainál különb vihart is átélt már.


Eredet [különb < külön + -b(b) (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 131 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)