Löket szó jelentése
löket (főnév)
1. Hirtelen kimozdítás ténye, illetve eredménye; amikor megtaszítanak egy személyt, tárgyat, dolgot egy hely felé úgy, hogy tenyérrel, ritkábban más testrésszel vagy másik tárggyal azt durván megérintik, és egy lendülettel elmozdítják.
Miután a tekegolyó letarolta a bábukat a közönség azon ujjong, hogy ez micsoda löket volt. A biliárdjátékban a résztvevők löketei egymás után sorban következnek.
2. Átvitt értelemben: Hirtelen fellépő hatás, kiugró változás, többlet, vagy a megszokottól nagyobb, erősebb mozgás, illetve élénkebb állapot.
A szabálytalan szívritmus után egy nagyobb löket dobogtatja meg a szívet. A fokozott izgalom adrenalin löketet vált ki az emberből. Az erős kávé egy löketet ad az embernek.
3. Műszaki: Egymástól mért távolság, amely egy ide-oda mozgó gépalkatrész két szélső helyzete között van egy forgattyús gépen, dugattyún.
A motor lökete is befolyásolja azt, hogy mekkora a teljesítménye. A mérnök pontosan kiszámítja, hogy mekkora legyen a löket a gép lehető legnagyobb teljesítményéhez.
4. Műszaki: Megtett mozgás, amelyet egy ide-oda mozgó gépalkatrész két szélső helyzete közötti távolságon egyszer elvégez.
A motor hengereinek löketei egymás után következnek. Ha a motorban az egyik gyújtógyertya nem ad jó szikrát, akkor nem lesz kellő erejű az a löket.
5. Elektronika: A legnagyobb frekvenciaváltozás a vivő frekvenciához képest frekvencia-modulációnál.
Minél nagyobb a moduláció amplitúdója, annál nagyobb a löket, amely azonban nem haladhat meg egy maximális nagyságot. Ha túllépik a szokásos löketet, amely általában +/- 5 kHz, akkor a vételnél torzításokat kaphatunk.
Eredet [löket < lök + -et (főnévképző)]