Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Löket szó jelentése

löket (főnév)

1. Hirtelen kimozdítás ténye, illetve eredménye; amikor megtaszítanak egy személyt, tárgyat, dolgot egy hely felé úgy, hogy tenyérrel, ritkábban más testrésszel vagy másik tárggyal azt durván megérintik, és egy lendülettel elmozdítják.

Miután a tekegolyó letarolta a bábukat a közönség azon ujjong, hogy ez micsoda löket volt. A biliárdjátékban a résztvevők löketei egymás után sorban következnek.


2. Átvitt értelemben: Hirtelen fellépő hatás, kiugró változás, többlet, vagy a megszokottól nagyobb, erősebb mozgás, illetve élénkebb állapot.

A szabálytalan szívritmus után egy nagyobb löket dobogtatja meg a szívet.Az erős kávé egy löketet ad az embernek.


3. Műszaki: Egymástól mért távolság, amely egy ide-oda mozgó gépalkatrész két szélső helyzete között van egy forgattyús gépen, dugattyún.

A motor lökete is befolyásolja azt, hogy mekkora a teljesítménye. A mérnök pontosan kiszámítja, hogy mekkora legyen a löket a gép lehető legnagyobb teljesítményéhez.


4. Műszaki: Megtett mozgás, amelyet egy ide-oda mozgó gépalkatrész két szélső helyzete közötti távolságon egyszer elvégez.

A motor hengereinek löketei egymás után következnek. Ha a motorban az egyik gyújtógyertya nem ad jó szikrát, akkor nem lesz kellő erejű az a löket.


5. Elektronika: A legnagyobb frekvenciaváltozás a vivő frekvenciához képest frekvencia-modulációnál.

Minél nagyobb a moduláció amplitúdója, annál nagyobb a löket, amely azonban nem haladhat meg egy maximális nagyságot. Ha túllépik a szokásos löketet, amely általában +/- 5 kHz, akkor a vételnél torzításokat kaphatunk.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 59 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)