Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Perc” változatai közötti eltérés szó jelentése

4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:clock.jpg|right|frame]]
 
[[Image:clock.jpg|right|frame]]
'''Hatvan másodpercnyi időtartam'''; egy óra időtartamának hatvanad része. Rövid időtartam, 15-20 lélegzetvétel ideje. Egy napon belül az események idejének mérésére, időpont meghatározására használjuk, például találkozási, indulási időpont megadása céljából. Ebből tudjuk, hogy mennyi idő maradt a következő tennivalóra.  
+
'''Rövid idő'''; egy óra hatvanad része. Hatvan másodpercnyi időtartam, körülbelül 15-20 lélegzetvétel ideje. Egy napon belül az események idejének mérésére, időpont meghatározására használjuk, például találkozási, indulási időpont megadása céljából. Ebből tudjuk, hogy mennyi idő maradt a következő tennivalóra.  
  
 
''Egy '''perc''' alatt az ember szíve nyugalmi állapotban nagyjából 70–80-szor ver. Egy zenét 3-4 '''perc'''ig játszanak a rádióban.''
 
''Egy '''perc''' alatt az ember szíve nyugalmi állapotban nagyjából 70–80-szor ver. Egy zenét 3-4 '''perc'''ig játszanak a rádióban.''

A lap 2024. november 12., 12:35-kori változata

perc (főnév I.)

Clock.jpg

Rövid idő; egy óra hatvanad része. Hatvan másodpercnyi időtartam, körülbelül 15-20 lélegzetvétel ideje. Egy napon belül az események idejének mérésére, időpont meghatározására használjuk, például találkozási, indulási időpont megadása céljából. Ebből tudjuk, hogy mennyi idő maradt a következő tennivalóra.

Egy perc alatt az ember szíve nyugalmi állapotban nagyjából 70–80-szor ver. Egy zenét 3-4 percig játszanak a rádióban.


Eredet [perc < középmagyar: perc (törtrész < ujjperc, porcika) < porc]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 501 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)