Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Nagyságrend” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
6. sor: 6. sor:
 
'''1.''' '''Jellemző mérték'''. Jelenségek, dolgok egy csoportja, osztálya mennyiség, kiterjedés, hatás szerinti besorolás alapján.
 
'''1.''' '''Jellemző mérték'''. Jelenségek, dolgok egy csoportja, osztálya mennyiség, kiterjedés, hatás szerinti besorolás alapján.
  
Egy kerékpár és egy kocsi költsége teljesen más '''nagyságrend'''. A tévéreklám sokkal jelentősebb '''nagyságrend''', mint egy újsághirdetés.  
+
''Egy kerékpár és egy kocsi költsége teljesen más '''nagyságrend'''. A tévéreklám sokkal jelentősebb '''nagyságrend''', mint egy újsághirdetés.''
  
  

A lap jelenlegi, 2020. április 12., 10:42-kori változata

nagyságrend (főnév)

1. Jellemző mérték. Jelenségek, dolgok egy csoportja, osztálya mennyiség, kiterjedés, hatás szerinti besorolás alapján.

Egy kerékpár és egy kocsi költsége teljesen más nagyságrend. A tévéreklám sokkal jelentősebb nagyságrend, mint egy újsághirdetés.


2. Durván közelítő érték, amit általában kerek számokkal adnak meg.

A vállalat bevételei elérik a milliárdos nagyságrendet. A család jövedelmének nagyságrendje néhány százezer forint. A gyárban a gépek hibahatárának nagyságrendje ezredmilliméter.


3. Csillagászat: Fényerősség-besorolás, amely egy égitest látszólagos fényességét egy mértani sorozattal megállapított skálán helyezi el.

Az üstökösök nagyságrendje a Naptól mért távolságukkal arányos: minél közelebb vannak hozzá, annál fényesebbek. A csillagok fényének nagyságrendjét részben a tőlünk mért távolság befolyásolja, részben a csillag önálló fényereje.


Eredet [nagyságrend < nagyság + rend]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)