Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Lehetetlenség” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
1. sor: 1. sor:
 +
<div class="fonev">
 +
 
== lehetetlenség (főnév) ==
 
== lehetetlenség (főnév) ==
  
[[Image:lehetetlenség.jpg|right|frame]]
+
[[File:fairy.jpg|alt=lehetetlenség|link=|right|frame]]
'''1.''' Olyan valami, ami önmagával ellenkezik.
+
'''1.''' '''Nem megvalósítható dolog''', cselekvés, történés, amelynek az anyagi valóság törvényei alapján nincs ismert végrehajtási, megvalósulási módja, vagy amely nem létezhet.
 +
 
 +
''Régen a repülőgépes közlekedést '''lehetetlenség'''nek tartották. A főnök '''lehetetlenség'''et kíván tőlem. A javasolt megoldás kivitelezése '''lehetetlenség'''nek bizonyult. A mesében tündér is lehet és nincs '''lehetetlenség''', mert ott nem érvényesek az anyagi világ törvényei.''
 +
 
  
 +
'''2.''' '''Teljesen valószínűtlen''' (dolog, összefüggés), amely ami önmagával ellenkezik, nem valósítható meg vagy nem feltételezhető a körülmények ismerete alapján.
  
'''2.''' Meg nem történhető, véghez nem vihető dolog.
+
'''''Lehetetlenség''', hogy maga a szerző nem olvasta a cikket. A logikai '''lehetetlenség''' miatt nem tudtuk megvalósítani a programot.''
  
'''''Lehetetlenség'''et kíván tőlem. ''
 
  
 +
'''3.''' '''Nagy próbát jelentő feladat''', ügy, dolog, amely felülmúlja a szokásos emberi erőt, képességeket.
  
'''3.''' (mint mondat) Nem lehetséges.
+
''Az elképzelhetetlent megvalósítjuk, de a '''lehetetlenség'''re kicsit várni kell. Ne mondja azt senki, hogy '''lehetetlenség'''re vállalkozunk, ha győzni akarunk! ''
  
''Ma elindulnom '''lehetetlenség'''. ''
+
 
 +
'''4.''' '''Nem megengedhető''', erkölcsi szempontból elítélendő (cselekedet, tett), amit nem szabad, illetve káros következmények nélkül nem lehet megengedni, eltűrni a közösség érdekében.
 +
 
 +
''A polgármester olyan helyzetet igyekszik teremteni, hogy '''lehetetlenség''' legyen őt kihagyni az üzletből. A részeges embert a viselkedésének '''lehetetlenség'''e miatt nem engedik be nyilvános helyre.''  
  
  
 
'''Eredet''' [''lehetetlenség'' < [[lehetetlen]] + [[ság|-ség (főnévképző)]]]
 
'''Eredet''' [''lehetetlenség'' < [[lehetetlen]] + [[ság|-ség (főnévképző)]]]
 +
 +
 +
</div>

A lap 2019. június 18., 11:50-kori változata

lehetetlenség (főnév)

lehetetlenség

1. Nem megvalósítható dolog, cselekvés, történés, amelynek az anyagi valóság törvényei alapján nincs ismert végrehajtási, megvalósulási módja, vagy amely nem létezhet.

Régen a repülőgépes közlekedést lehetetlenségnek tartották. A főnök lehetetlenséget kíván tőlem. A javasolt megoldás kivitelezése lehetetlenségnek bizonyult. A mesében tündér is lehet és nincs lehetetlenség, mert ott nem érvényesek az anyagi világ törvényei.


2. Teljesen valószínűtlen (dolog, összefüggés), amely ami önmagával ellenkezik, nem valósítható meg vagy nem feltételezhető a körülmények ismerete alapján.

Lehetetlenség, hogy maga a szerző nem olvasta a cikket. A logikai lehetetlenség miatt nem tudtuk megvalósítani a programot.


3. Nagy próbát jelentő feladat, ügy, dolog, amely felülmúlja a szokásos emberi erőt, képességeket.

Az elképzelhetetlent megvalósítjuk, de a lehetetlenségre kicsit várni kell. Ne mondja azt senki, hogy lehetetlenségre vállalkozunk, ha győzni akarunk!


4. Nem megengedhető, erkölcsi szempontból elítélendő (cselekedet, tett), amit nem szabad, illetve káros következmények nélkül nem lehet megengedni, eltűrni a közösség érdekében.

A polgármester olyan helyzetet igyekszik teremteni, hogy lehetetlenség legyen őt kihagyni az üzletből. A részeges embert a viselkedésének lehetetlensége miatt nem engedik be nyilvános helyre.


Eredet [lehetetlenség < lehetetlen + -ség (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)