„Eszköz” változatai közötti eltérés szó jelentése
(Nincs különbség)
|
A lap 2015. július 6., 19:54-kori változata
eszköz (főnév)
1. Alkalmas szerszám, amely lehetővé tesz egy tevékenységet, műveletet vagy munkavégzést, illetve megkönnyíti vagy meggyorsítja azt.
Az kisgyerek hamar megtanulja, hogy különféle eszközök segítségével jobban boldogul: például a kanállal ügyesebben tud enni, mint puszta kézzel. A szögeléshez jó eszköz a kalapács.
2. Átvitt értelemben: Felhasználható segítség, amely egy cél eléréséhez hozzásegít, azt lehetségessé, könnyebbé vagy gyorsabbá teszi.
Az összefogás a hatékony fellépés eszköze. A tanulás a tudás megszerzésének eszköze. A szótár a szavak megértéséhez juttató eszköz.
3. Átvitt értelemben: Kivitelezési módszer, amelynek alkalmazásával egy cél elérhetővé válik, vagy egy személy, csoport azt gondolja, hogy annak segítségével a kívánt célt elérheti.
A kisgyerek sokszor úgy hiszi, hogy a hisztizés a megfelelő eszköz arra, hogy a szülei figyelembe vegyék az ő kívánságát. A megértés egy jó eszköz arra, hogy az emberi kapcsolatainkat fejlesszük.
4. Átvitt értelemben: Felhasznált személy vagy csoport, aki csak arra szolgál, hogy bizonyos, gyakran kifogásolható célt elérjenek vele.
Az állam sokszor csak eszközként tekint az állampolgárokra. Az alkalmazott néha úgy érzi, hogy ő csak egy eszköz egy nagy gépezetben.
Eredet [eszköz < ómagyar: eszköz < ősmagyar: ászköz, asagh (eszköz) < dravida: assu (eszköz < ásó, véső)]