Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Párbeszéd” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:párbeszéd.jpg|right|frame]]
 
[[Image:párbeszéd.jpg|right|frame]]
'''1.''' '''Két személy társalgása''', beszélgetése egymással, melynek során gondolatokat osztanak meg egymással, hogy egyetértésre jussanak. Kétirányú beszélgetés két vagy több ember között, melynek célja tények, vélemények megosztása, vagy problémák megoldása.
+
'''1.''' '''Két személy társalgása''', melynek során gondolatokat osztanak meg egymással, hogy egyetértésre jussanak. Kétirányú beszélgetés két vagy több ember között, melynek célja érdekes tények, vélemények megosztása, vagy nézeteltérések, problémák megoldása.
  
 
''A vásárló és az eladó '''párbeszéd'''et folytat. A vezetők '''párbeszéd'''e segítette a döntést.''
 
''A vásárló és az eladó '''párbeszéd'''et folytat. A vezetők '''párbeszéd'''e segítette a döntést.''

A lap jelenlegi, 2024. november 8., 10:42-kori változata

párbeszéd (főnév)

1. Két személy társalgása, melynek során gondolatokat osztanak meg egymással, hogy egyetértésre jussanak. Kétirányú beszélgetés két vagy több ember között, melynek célja érdekes tények, vélemények megosztása, vagy nézeteltérések, problémák megoldása.

A vásárló és az eladó párbeszédet folytat. A vezetők párbeszéde segítette a döntést.


2. Művészet: A szereplők szavai egy történetben; egy irodalmi alkotásban, főként drámai műben, regényben két szereplő személy beszélgetése, ami egyben karakterük kölcsönös szóbeli megnyilatkozása.

Az író az apa és gyereke közti párbeszéddel mondja el saját gondolatait a gyermeknevelésről. A párbeszédből kitűnik a főhős jelleme.


Eredet [párbeszéd < pár (főnév I.) + beszéd]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)