Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Lúg” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:lúg.jpg|right|frame]]
 
[[Image:lúg.jpg|right|frame]]
'''1. ''' '''Maró hatású vegyület'''; a fémek rendszerint maró hatású oxidja vagy hidroxidja, illetve ezek vizes oldata, amely savakkal sót, zsírral szappant alkot.
+
'''1. ''' '''Maró hatású vegyület'''; a fémekből képzett, rendszerint maró anyag, illetve ennek vizes oldata, amely savakkal sót, zsírral szappant alkot.
  
 
''A kémiatanár kísérlettel mutatja be a '''lúg''' hatását. Ha a sósavhoz '''lúg'''ot öntünk, só lesz belőle. A '''lúg'''ok pH-értéke 7–14 érték közötti.''
 
''A kémiatanár kísérlettel mutatja be a '''lúg''' hatását. Ha a sósavhoz '''lúg'''ot öntünk, só lesz belőle. A '''lúg'''ok pH-értéke 7–14 érték közötti.''

A lap jelenlegi, 2019. szeptember 3., 14:38-kori változata

lúg (főnév)

1. Maró hatású vegyület; a fémekből képzett, rendszerint maró anyag, illetve ennek vizes oldata, amely savakkal sót, zsírral szappant alkot.

A kémiatanár kísérlettel mutatja be a lúg hatását. Ha a sósavhoz lúgot öntünk, só lesz belőle. A lúgok pH-értéke 7–14 érték közötti.


2. Régies: Mosásra használt oldat, amely a fahamu vagy mosószóda (nátrium-karbonát) leforrázásával keletkezett síkos tapintású vegyszer.

A mosónő lúgban áztatja a ruhát. A lúg idővel kikezdi a kezét.


3. Régies: Maró hatású anyag, amely a nátrium vagy kálium mérgező, erősen maró hatású, kristályos vegyülete. Régen a háztartásban szappanfőzésre használták.

A lúgot elzárva tartja az asszony. A lúgot elővigyázatosan kell használni, nehogy baj legyen belőle.


Eredet [lúg < német: Lauge (lúg < oldat) < lauen (olvad)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)