Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Letörik” változatai közötti eltérés szó jelentése

16. sor: 16. sor:
 
'''3.''' ''Átvitt értelemben'': '''Erővel elnyomják'''; felkelést, lázadást fegyveres fenyegetéssel, erőszakkal elfojtanak. Fennálló hatalmat, rendszert lázadással, forradalommal megdöntenek.  
 
'''3.''' ''Átvitt értelemben'': '''Erővel elnyomják'''; felkelést, lázadást fegyveres fenyegetéssel, erőszakkal elfojtanak. Fennálló hatalmat, rendszert lázadással, forradalommal megdöntenek.  
  
''A harckocsik bevonulása miatt '''letört''' a forradalmi összefogás. A hajón a lázadók '''letörik'''ték a kapitány erőszakoskodását.''  
+
''A harckocsik bevonulása után '''letörik''' a forradalmi összefogás. A hajón a lázadás hatására '''letörik''' a kapitány erőszakoskodása.''  
  
  
27. sor: 27. sor:
  
 
''Az özvegy teljesen '''letörik''' a rossz hírtől. A terhek növelése következtében '''letörik''' a vállalkozási kedv.''  
 
''Az özvegy teljesen '''letörik''' a rossz hírtől. A terhek növelése következtében '''letörik''' a vállalkozási kedv.''  
 +
 +
 +
'''6.''' ''Átvitt értelemben'': '''Hirtelen kedvét veszti'''; egyszerre lecsökken a sikeréhez, eredményességéhez szükséges lendület. Elveszti korábbi elszántságát, törekvő szándékát.
 +
 +
''A beosztott hamar '''letörik''', ha sok letolást kap dicséret helyett. A fiatal sportoló a remek kezdetek után '''letört''' és nem ért el jó eredményeket.''
 +
 +
 +
'''7.''' ''Átvitt értelemben'': '''Hirtelen leromlik'''; működés, anyagi helyzet váratlanul sokkal rosszabb lesz; egy személy vagy cég egyszerre rossz anyagi körülmények közé jut.
 +
 +
''A vállalat pénzügyi helyzete '''letörik''', ha sok adót elvonnak tőle. Amikor a vállalkozás letörik, elbocsátja az alkalmazottait.''
  
  

A lap 2019. augusztus 10., 11:54-kori változata

letörik (ige)

Crack.jpg

1. Elpattintva leválik egy szilárd tárgyból egy rész. Erővel, ütéssel leszednek egy darabot egy merev, szilárd vagy erős anyagból.

A rosszul kiégetett kancsó füle könnyen letörik. A kiránduló lába alatt letörik a száraz ágat.


2. Leszakad; felfogatott szerkezet nem bírja a súlyt, ezért reccsenve összeroskad, behajlik.

Az ugráló gyerekek alatt letörött az ágy. Nagy baj lesz, ha a hó súlyától letörik a tető.


3. Átvitt értelemben: Erővel elnyomják; felkelést, lázadást fegyveres fenyegetéssel, erőszakkal elfojtanak. Fennálló hatalmat, rendszert lázadással, forradalommal megdöntenek.

A harckocsik bevonulása után letörik a forradalmi összefogás. A hajón a lázadás hatására letörik a kapitány erőszakoskodása.


4. Átvitt értelemben: Lehetetlenné válik; ártalmas működés, tevékenység szigorú intézkedések hatására lecsökken, megszűnik.

A rendszeres ellenőrzések következtében letörik a fekete piac. Az egyszerűsített elszámolás bevezetése után letörik az adócsalások száma.


5. Átvitt értelemben: Rosszkedvűvé válik; egy változás, ártó hatás miatt nagyon elcsügged egy személy.

Az özvegy teljesen letörik a rossz hírtől. A terhek növelése következtében letörik a vállalkozási kedv.


6. Átvitt értelemben: Hirtelen kedvét veszti; egyszerre lecsökken a sikeréhez, eredményességéhez szükséges lendület. Elveszti korábbi elszántságát, törekvő szándékát.

A beosztott hamar letörik, ha sok letolást kap dicséret helyett. A fiatal sportoló a remek kezdetek után letört és nem ért el jó eredményeket.


7. Átvitt értelemben: Hirtelen leromlik; működés, anyagi helyzet váratlanul sokkal rosszabb lesz; egy személy vagy cég egyszerre rossz anyagi körülmények közé jut.

A vállalat pénzügyi helyzete letörik, ha sok adót elvonnak tőle. Amikor a vállalkozás letörik, elbocsátja az alkalmazottait.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 24 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)