Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Oszt” változatai közötti eltérés szó jelentése

a (Szöveg cseréje – „<html> </div> </html>” → „</div>”)
 
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:cake.jpg|right|frame]]
 
[[Image:cake.jpg|right|frame]]
'''Részekre tagol'''; egésznek tekintett dolgot meghatározott mértékű részeire szed, ilyen részekre tagol.
+
'''Részekre tagol'''; nagyobb egészet, vagy sok részből álló dolgot részekre szed, széttagol. Darabokra választott egészből másoknak ad, így többek számára elérhető.
  
''A születésnapi tortát annyi részre '''oszt'''ják, ahány gyerek van. Az asszony kétfelé '''oszt'''ja az összegyúrt tésztát. A kalózvezér először annyi részre '''oszt'''ja a zsákmányt, ahányan vannak. Az éles árnyék két részre '''oszt'''ja az épület falát: egy sötétre és egy világosra.''
+
''A születésnapi tortát annyi részre '''oszt'''ják, ahány gyerek van. A szakácsnő kétfelé '''oszt'''ja az összegyúrt tésztát. Az éles árnyék két részre '''oszt'''ja az épület falát: egy sötétre és egy világosra.''
  
  
135. sor: 135. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K: 2013. március 24., 14:51  
+
Lezárva 7K: 2013. március 24., 14:51

A lap 2024. november 3., 11:22-kori változata

oszt (ige)

Cake.jpg

Részekre tagol; nagyobb egészet, vagy sok részből álló dolgot részekre szed, széttagol. Darabokra választott egészből másoknak ad, így többek számára elérhető.

A születésnapi tortát annyi részre osztják, ahány gyerek van. A szakácsnő kétfelé osztja az összegyúrt tésztát. Az éles árnyék két részre osztja az épület falát: egy sötétre és egy világosra.


Eredet [oszt < ómagyar: oszt < ősmagyar: uszti (oszt, részekre szed < „rész-ít”) < dravida: asei (rész) < osi (eltörik)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 601 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)