Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Acél” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
(2 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:acél.jpg|right|frame]]
 
[[Image:acél.jpg|right|frame]]
'''Erős fém'''; sok vasat tartalmazó kemény, erős, fényes, vagy szürke anyag, amit vágóeszközök, szerszámok, gépek készítéséhez használnak.  
+
'''Erős fém'''; vasat, némi szenet és mást tartalmazó kemény, erős, fényes, vagy szürke, jól alakítható ötvözet, amit az olcsósága miatt tartós szerszámok, vágóeszközök, gépek készítéséhez használnak. Fajsúlya nagy, víz hatására oxidálódik, és sok vegyi anyag károsítja. Vezeti a villamos áramot.  
  
 
''A legtöbb kés '''acél'''ból készül. Sokféle '''acél''' berozsdásodik, ha víz éri, de létezik nem rozsdásodó '''acél''' is. A gyerekek az '''acél'''t is vasnak nevezik.''
 
''A legtöbb kés '''acél'''ból készül. Sokféle '''acél''' berozsdásodik, ha víz éri, de létezik nem rozsdásodó '''acél''' is. A gyerekek az '''acél'''t is vasnak nevezik.''

A lap jelenlegi, 2024. október 20., 09:53-kori változata

acél (főnév)

Acél.jpg

Erős fém; vasat, némi szenet és mást tartalmazó kemény, erős, fényes, vagy szürke, jól alakítható ötvözet, amit az olcsósága miatt tartós szerszámok, vágóeszközök, gépek készítéséhez használnak. Fajsúlya nagy, víz hatására oxidálódik, és sok vegyi anyag károsítja. Vezeti a villamos áramot.

A legtöbb kés acélból készül. Sokféle acél berozsdásodik, ha víz éri, de létezik nem rozsdásodó acél is. A gyerekek az acélt is vasnak nevezik.


Eredet [acél < ómagyar: acél < ősmagyar: acsatild (acél, szerszám) < sta, sten (szikrázó, „tűz-adó”)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 299 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)