Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Ablak” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
(4 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
5. sor: 5. sor:
  
 
[[Image:ablak.jpg|frame]]
 
[[Image:ablak.jpg|frame]]
'''Átlátható nyílás''' egy zárt felületen (falon, épületen, járművön), amin át fény jut a benti térbe, ki lehet látni, és amelyet kinyitva friss levegő jöhet a helyiségbe.  
+
'''Átlátható nyílás''' egy zárt felületen (falon, épületen, járművön), amin át (a levegőt kiszűrve) fény jut a benti térbe, és ki lehet látni. Az ablakot kinyitva friss levegő jöhet a helyiségbe.  
 
   
 
   
''Ülj az '''ablak''' mellé olvasni, mert ott világosabb van. Az asszony kinyitja az '''ablak'''ot, hogy kiszellőztessen. A postás az '''ablak'''on adta be a levelet. A repülőgép '''ablak'''ai nem nyithatók.''
+
''Ülj az '''ablak''' mellé olvasni, mert ott világosabb van! A zárt '''ablak'''on nem jöhetnek be a szobába a bogarak, csak a világosság. Az asszony kinyitja az '''ablak'''ot, hogy kiszellőztessen. A postás az '''ablak'''on adta be a levelet.''
  
  

A lap jelenlegi, 2024. szeptember 23., 09:53-kori változata

ablak (főnév)

Ablak.jpg

Átlátható nyílás egy zárt felületen (falon, épületen, járművön), amin át (a levegőt kiszűrve) fény jut a benti térbe, és ki lehet látni. Az ablakot kinyitva friss levegő jöhet a helyiségbe.

Ülj az ablak mellé olvasni, mert ott világosabb van! A zárt ablakon nem jöhetnek be a szobába a bogarak, csak a világosság. Az asszony kinyitja az ablakot, hogy kiszellőztessen. A postás az ablakon adta be a levelet.


Eredet [ablak < ómagyar: ablak < sumér: ablal, ablah (ablak) < szanszkrit: blász (világ, világosság)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 632 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)