Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Állapot” változatai közötti eltérés szó jelentése

a (Szöveg cseréje – „<html> </div> </html>” → „</div>”)
 
 
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:muscle.jpg|right|frame]]
 
[[Image:muscle.jpg|right|frame]]
'''Állandósult jellemzők összessége''', ahogy a személy vagy dolog van. Annak betöltött szerepét, feladatát, rendeltetését, használatát jellemző körülmények, szerkezeti felépítés, a megjelenés nagysága, fejlettsége.  
+
'''Mostani jellemzők''' összessége, ahogy a személy vagy dolog most van. A körülményei, minősége, ami jelenleg észlelhető, megfigyelhető, de ami az idő múlásával változhat.
  
''Az erős férfi jó '''állapotban''' van, mert egészséges. A beteg '''állapota''' most még nem engedi meg, hogy felkeljen. A kisgyerek '''állapota''' olyan, hogy nem lehet rábízni nehéz dolgok emelgetését, mert nem bírja el. Egy hatéves gyerek '''állapota''' már lehetővé teszi, hogy beírassák az iskolába.''
+
''Az erős férfi jó '''állapotban''' van, mert egészséges. Az autót a rossz '''állapot'''a miatt szerelőhöz kell vinni.''
  
  
98. sor: 98. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2014. május 6., 15:16  
+
Lezárva 7K:  2014. május 6., 15:16

A lap jelenlegi, 2024. október 17., 12:57-kori változata

állapot (főnév)

Muscle.jpg

Mostani jellemzők összessége, ahogy a személy vagy dolog most van. A körülményei, minősége, ami jelenleg észlelhető, megfigyelhető, de ami az idő múlásával változhat.

Az erős férfi jó állapotban van, mert egészséges. Az autót a rossz állapota miatt szerelőhöz kell vinni.


Eredet [állapot < ómagyar: állapot < állapik (megállapodik, áll) < ősmagyar: állap (állás) < áll]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 472 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)