Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Gyógyít” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:nurse.jpg|right|frame]]
 
[[Image:nurse.jpg|right|frame]]
'''Testi tüneteket enyhít''', illetve enyhíteni igyekszik.
+
'''1.''' '''Helyes életműködést visszaállít''', kóros testi folyamatot visszafordít és az eredeti, élettanilag hibátlan testi működést helyreállítja. A csereáramlások, életfenntartó folyamatok kellő működését korrigálja és fenntartja, hogy a szervezet utána önállóan tovább működjön, sőt javuljon az ideális felé közelítve. A folyamatot elősegíti (de nem pótolja) a fizikai segítség, a testi kezelés, ápolás.  
  
''Az orvos különféle hatóanyagokkal '''gyógyít'''. A fejfájást fájdalomcsillapítóval '''gyógyít'''ják az emberek.''
+
''Az ember immunrendszere '''gyógyít'''ja meg a testet. A természetgyógyász táplálkozási előírással segíti azokat a folyamatokat, amelyek a testben '''gyógyít'''anak. A jókedv és újabb célokra törekvés is '''gyógyít'''.''
  
  
'''Eredet''' [''gyógyít'' < [[gyógy]] + [[ít|-ít (igeképző)]]]
+
'''2.''' '''Kóros testi folyamatot kezel'''; betegséget, rendellenesen működő szervet, hibát, kóros elváltozást bizonyos eljárások vagy hatóanyagok alkalmazásával rendbe hozni, megjavítani, megszüntetni törekszik, vagy az elmúlásának irányába segít.
  
 +
''Az elváltozást műtéttel '''gyógyítja''' a sebész. A gyógytornász speciális gyakorlatokkal '''gyógyít'''ja a kevésbé mozgó végtagot.''
  
== További részletezés ==
 
  
'''1.''' '''Kóros testi folyamatot kezel'''; betegséget, rendellenesen működő szervet, hibát, kóros elváltozást bizonyos eljárások vagy hatóanyagok alkalmazásával rendbe hozni, megjavítani, megszüntetni törekszik, vagy az elmúlásának irányába segít.
+
'''3.''' '''Testi tüneteket enyhít''', illetve enyhíteni igyekszik.
  
''A daganatos betegeket gyógyszeres vagy sugárterápiával '''gyógyít'''ja az orvos. A szívbetegségek egy részét műtéttel '''gyógyítja''' a sebész.''
+
''Az orvos különféle hatóanyagokkal '''gyógyít'''. A fejfájást fájdalomcsillapítóval '''gyógyít'''ják az emberek.  
  
  
'''2.''' '''Egészséget helyreállít''', kóros testi folyamatot visszafordít és az eredeti, élettanilag hibátlan testi működést helyreállítja.
+
'''4.''' Az '''egészség helyreállítását segíti'''; vitamint, ásványi anyagot, hatóanyagot, életmódot, táplálkozási előírást, testmozgást használ, megtesz, amely gyorsítja a szervezet felépülését egy kóros folyamatból, betegségből.
  
''Az ember immunrendszere '''gyógyít'''ja meg a testet. A természetgyógyász táplálkozási előírással segíti azokat a folyamatokat, amelyek a testben '''gyógyít'''anak.''
+
''Az angolkórt a D-vitamin '''gyógyít'''ja. A napsugár '''gyógyít'''ja a tüdővészt. ''
  
  
'''3.''' Az '''egészség helyreállítását elősegíti'''; olyan vitamint, ásványi anyagot, hatóanyagot, életmódot, táplálkozási előírást, testmozgást előír, bevesz, illetve használ, megtesz, amely hatékony eszközként segíti a szervezet felépülését egy kóros folyamatból, betegségből.
+
'''5.''' ''Átvitt értelemben'': '''Rossz lelkiállapotot enyhít'''; fájdalmas, szomorú lelkiállapotot enyhít, rá enyhítő hatással van, illetve rendbe hoz, megszüntet.
  
''Az angolkórt a D-vitamin '''gyógyít'''ja. A napsugár '''gyógyít'''ja a tüdővészt. A gyógytornász speciális gyakorlatokkal '''gyógyít'''ja a kevésbé mozgó végtagot.''
+
''A céltudatos elfoglaltság '''gyógyít'''ja a bánatot. Az időről azt tartják, hogy '''gyógyít'''ja a lélek sebeit.''  
  
  
'''4.''' ''Átvitt értelemben'': '''Rossz lelkiállapotot enyhít'''; fájdalmas, szomorú lelkiállapotot enyhít, rá enyhítő hatással van, illetve rendbe hoz, megszüntet.
+
'''Eredet''' [''gyógyít'' < [[gyógy]] + [[ít|-ít (igeképző)]]]
 
 
''A céltudatos elfoglaltság '''gyógyít'''ja a bánatot. Az időről azt tartják, hogy '''gyógyít'''ja a lélek sebeit, pedig csak eltemeti azokat.''
 
  
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2011. november 5., 13:58  
+
Lezárva 7K:  2011. november 5., 13:58

A lap jelenlegi, 2022. december 13., 15:39-kori változata

gyógyít (ige)

Nurse.jpg

1. Helyes életműködést visszaállít, kóros testi folyamatot visszafordít és az eredeti, élettanilag hibátlan testi működést helyreállítja. A csereáramlások, életfenntartó folyamatok kellő működését korrigálja és fenntartja, hogy a szervezet utána önállóan tovább működjön, sőt javuljon az ideális felé közelítve. A folyamatot elősegíti (de nem pótolja) a fizikai segítség, a testi kezelés, ápolás.

Az ember immunrendszere gyógyítja meg a testet. A természetgyógyász táplálkozási előírással segíti azokat a folyamatokat, amelyek a testben gyógyítanak. A jókedv és újabb célokra törekvés is gyógyít.


2. Kóros testi folyamatot kezel; betegséget, rendellenesen működő szervet, hibát, kóros elváltozást bizonyos eljárások vagy hatóanyagok alkalmazásával rendbe hozni, megjavítani, megszüntetni törekszik, vagy az elmúlásának irányába segít.

Az elváltozást műtéttel gyógyítja a sebész. A gyógytornász speciális gyakorlatokkal gyógyítja a kevésbé mozgó végtagot.


3. Testi tüneteket enyhít, illetve enyhíteni igyekszik.

Az orvos különféle hatóanyagokkal gyógyít. A fejfájást fájdalomcsillapítóval gyógyítják az emberek.


4. Az egészség helyreállítását segíti; vitamint, ásványi anyagot, hatóanyagot, életmódot, táplálkozási előírást, testmozgást használ, megtesz, amely gyorsítja a szervezet felépülését egy kóros folyamatból, betegségből.

Az angolkórt a D-vitamin gyógyítja. A napsugár gyógyítja a tüdővészt.


5. Átvitt értelemben: Rossz lelkiállapotot enyhít; fájdalmas, szomorú lelkiállapotot enyhít, rá enyhítő hatással van, illetve rendbe hoz, megszüntet.

A céltudatos elfoglaltság gyógyítja a bánatot. Az időről azt tartják, hogy gyógyítja a lélek sebeit.


Eredet [gyógyít < gyógy + -ít (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)