Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Őr” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:őr.jpg|right|frame]]
 
[[Image:őr.jpg|right|frame]]
'''1.''' Védő, '''felügyelő személy''', aki hivatásszerűen lehetséges baj, esetleg bekövetkező kár ellen véd egy (bizonyos) személyt, területet.
+
'''1.''' '''Figyelő személy''', aki személyekre, értékekre vigyáz egy területen. Feladata a lehetséges baj, kár, lopás, támadás, szökés megelőzése, megakadályozása. Csökkenti a megbízóinak kockázatait, és segít a nyugalom, biztonság és rend fenntartásában.
  
 
''A katonai létesítmények körül mindig van '''őr'''. A gyümölcsös '''őr'''ét csősznek hívják. Az államfőt '''őr'''ök védik, ha külföldre utazik.''
 
''A katonai létesítmények körül mindig van '''őr'''. A gyümölcsös '''őr'''ét csősznek hívják. Az államfőt '''őr'''ök védik, ha külföldre utazik.''
96. sor: 96. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2013. március 24., 17:03  
+
Lezárva 7K:  2013. március 24., 17:03

A lap jelenlegi, 2024. november 3., 16:30-kori változata

őr (főnév)

1. Figyelő személy, aki személyekre, értékekre vigyáz egy területen. Feladata a lehetséges baj, kár, lopás, támadás, szökés megelőzése, megakadályozása. Csökkenti a megbízóinak kockázatait, és segít a nyugalom, biztonság és rend fenntartásában.

A katonai létesítmények körül mindig van őr. A gyümölcsös őrét csősznek hívják. Az államfőt őrök védik, ha külföldre utazik.


2. Biztonságért felelős személy, aki értékes gyűjtemény, összegyűjtött javak, tárgyak hiánytalanságáért, épségéért felelősséggel tartozik.

A múzeumban éjszaka csak az őrök dolgoznak. Az őr figyelmezteti a látogatókat, hogy ne nyúljanak a kiállított tárgyakhoz.


3. Átvitt értelemben: Oltalmazó intézmény, testület, jog, amely egy dolog létét, fennmaradását, erkölcsi, anyagi támogatásával segítve biztosítja; egy dolog támasza, segítője, védelmezője.

Az alkotmánybíróság a demokrácia őre az országban. A bírói függetlenség az igazságosság őre a társadalomban.


4. Halászat, tájszó: Fogást jelző eszköz; a hálóra erősített, gyékényből font kúp alakú alkotmány vagy más hasonló eszköz, amely a víz felszínén maradva jelzi, ha a hálóba hal került.

A halászok az őrt figyelik, hogy mikor húzzák ki a hálót. Az őr mozgása jelzi a hal hálóba gabalyodását.


Eredet [őr < ómagyar: őr < ősmagyar: vuri, vir (őr) < dravida: óru (őriz, figyel) < pár (néz)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 162 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)