Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Misztika” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:misztika.jpg|right|frame]]
 
[[Image:misztika.jpg|right|frame]]
'''1.''' ''Vallási'': '''Titokzatos egyesülés''' istennel vagy az istenekkel e földi létben. Érzésen alapuló hit szellemi jelenségekben; az a vélekedés, hogy gondolatcsere és egyesülés érhető el istennel a hit, megérzés, önkívület, vagy meditáció révén, ésszerű gondolkodás helyett.  
+
'''1.''' ''Vallási'': '''Titokzatos egyesülés''' istennel vagy az istenekkel e földi létben. Érzésen alapuló hit szellemi jelenségekben; az a vélekedés, hogy gondolatcsere és egyesülés érhető el istennel a hit, megérzés, önkívület, vagy meditáció révén, észszerű gondolkodás helyett.  
  
 
''A szerzetes életét a '''miszticizmus''' irányítja. A hívők számára a '''misztika''' sokkal fontosabb, mint a pénz és vagyon hajszolása.''
 
''A szerzetes életét a '''miszticizmus''' irányítja. A hívők számára a '''misztika''' sokkal fontosabb, mint a pénz és vagyon hajszolása.''
24. sor: 24. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2011. szeptember 3., 17:14  
+
Lezárva 7K:  2011. szeptember 3., 17:14

A lap jelenlegi, 2019. február 20., 12:44-kori változata

misztika, miszticizmus (főnév)

1. Vallási: Titokzatos egyesülés istennel vagy az istenekkel e földi létben. Érzésen alapuló hit szellemi jelenségekben; az a vélekedés, hogy gondolatcsere és egyesülés érhető el istennel a hit, megérzés, önkívület, vagy meditáció révén, észszerű gondolkodás helyett.

A szerzetes életét a miszticizmus irányítja. A hívők számára a misztika sokkal fontosabb, mint a pénz és vagyon hajszolása.


2. Vallási: Vallásos gyakorlat- és hitrendszer, amit a hívők azért követnek, hogy a szellemi világgal vagy istennel személyes kapcsolatba kerüljenek, vagy egyesüljenek vele.

A katolikus keresztény misztika nagy alakjai szentek voltak mind. A szufizmus az iszlám miszticizmus neve, amely az iszlám vallás tanításainak rejtett vonatkozásait tanítja.


3. Titokzatosság; egy bizonyos személy vagy dolog körül érzékelhető magasabb rendűnek tűnő rejtélyes és homályos, érdeklődést felkeltő légkör, vagy rejtett tartalmat sugalló megnyilvánulás; zavaros és meghatározatlan gondolatok vagy feltételezések.

A férfit magával ragadta a fogadáson megjelent elegáns nőt körülvevő misztika. A szexualitást egyes „szakértők” igyekeznek körülvenni miszticizmussal, ami még jobban odaköti az emberek figyelmét.


Eredet [misztika < latin: mystica (misztika) < görög: müsztikosz (titkos) < müo (elzár)]
Eredet [miszticizmus < német: Mystizismus (miszticizmus) < Mystik (misztika) + -izmus (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)