Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Légtér” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
3. sor: 3. sor:
 
== légtér (főnév) ==
 
== légtér (főnév) ==
  
[[Image:légtér.jpg|right|frame]]
+
[[Image:room.jpg|right|frame]]
'''1.''' ''Építészet'': '''Befogadó kiterjedés''', amely egy építmény által határolt magassággal, szélességgel és hosszúsággal mérhető térrész.
+
'''1.''' ''Építészet'': '''Befogadó kiterjedés'''; egy építmény által határolt magassággal, szélességgel és hosszúsággal mérhető térrész.
  
''A szoba nagysága szerint egy személyre 4 köbméter '''légtér''' jut egy személyre. Egy zsúfolt helyiségben kicsi a '''légtér'''.''
+
''A szoba nagysága alapján 4 köbméter '''légtér''' jut egy személyre. Egy zsúfolt helyiségben kicsi a '''légtér'''.''
  
  
'''2.''' ''Katonaság, jogi'': '''Függőleges kiterjedés''' egy ország területe felett; a földfelszín országhatárokkal kijelölt része fölötti légkör egészen a légkör megszűntéig, a világűr határáig.
+
'''2.''' ''Szleng'': '''Függőleges hely''' egy ország területe felett; a földfelszín országhatárokkal kijelölt része fölötti légkör egészen a levegő megszűntéig, a világűr határáig.
  
 
''Az idegen repülőgép behatol az ország '''légterébe'''. A légierő feladata a '''légtér''' védelme.''
 
''Az idegen repülőgép behatol az ország '''légterébe'''. A légierő feladata a '''légtér''' védelme.''
  
  
'''3.''' ''Repülés'': '''Függőleges kiterjedés''' egy adott hely fölött, ahol a repülésre vonatkozó előírásoknak megfelelően lehet vagy éppen tilos repülni.
+
'''3.''' ''Szleng'': '''Függőleges hely''' egy terület fölött, ahol a repülésre vonatkozó előírásoknak megfelelően lehet, vagy éppen tilos repülni.
  
''A repülőtér '''légterében''' pontosan irányítják a repülőgépeket. A katonai terület '''légterében''' nem szabad másoknak repülni.''
+
''A repülőtér '''légterében''' szigorúan irányítják a repülőgépeket. A katonai terület '''légterében''' nem szabad másoknak repülni.''
  
  
'''4.''' ''Légkörtan'': '''Légkör rész''' egy bizonyos terület fölött, amely sajátos légköri jelenségeket mutat.
+
'''4.''' ''Szleng'': '''Levegő tömege''' egy terület fölött, amely sajátos időjárási jelenségeket mutat.
  
 
''A főváros feletti '''légtér'''ben most zivatar van. Az Alföld feletti '''légtér''' levegője nyáron felfelé áramlik a nagy meleg miatt.''
 
''A főváros feletti '''légtér'''ben most zivatar van. Az Alföld feletti '''légtér''' levegője nyáron felfelé áramlik a nagy meleg miatt.''
28. sor: 28. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2012. október 11., 16:41  
+
Lezárva 7K:  2012. október 11., 16:41

A lap jelenlegi, 2019. június 16., 11:43-kori változata

légtér (főnév)

Room.jpg

1. Építészet: Befogadó kiterjedés; egy építmény által határolt magassággal, szélességgel és hosszúsággal mérhető térrész.

A szoba nagysága alapján 4 köbméter légtér jut egy személyre. Egy zsúfolt helyiségben kicsi a légtér.


2. Szleng: Függőleges hely egy ország területe felett; a földfelszín országhatárokkal kijelölt része fölötti légkör egészen a levegő megszűntéig, a világűr határáig.

Az idegen repülőgép behatol az ország légterébe. A légierő feladata a légtér védelme.


3. Szleng: Függőleges hely egy terület fölött, ahol a repülésre vonatkozó előírásoknak megfelelően lehet, vagy éppen tilos repülni.

A repülőtér légterében szigorúan irányítják a repülőgépeket. A katonai terület légterében nem szabad másoknak repülni.


4. Szleng: Levegő tömege egy terület fölött, amely sajátos időjárási jelenségeket mutat.

A főváros feletti légtérben most zivatar van. Az Alföld feletti légtér levegője nyáron felfelé áramlik a nagy meleg miatt.


Eredet [légtér < lég + tér]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)