Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Nagyobbít” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
+
<div class="ige">
 +
 
 
== nagyobbít (ige) ==
 
== nagyobbít (ige) ==
  
 
[[Image:nagyobbít.jpg|right|frame]]
 
[[Image:nagyobbít.jpg|right|frame]]
'''1.''' mennyiségben, számban vagy mértékben nagyobbá tesz; növel, gyarapít, szaporít, emel, fokoz.
+
'''1.''' '''Terjedelmesebbé tesz'''; egy test, tárgy, terület méretét a korábbihoz képest fokozza, amely így többet vesz igénybe a térből.
 +
 
 +
''Az alagút bejáratát nem '''nagyobbít'''juk tovább, mert beomlik. A szakácsnő nyújtással '''nagyobbít''' a tésztán, hogy akkora legyen, mint a tepsi.''
 +
 
 +
 
 +
'''2.''' Az '''átlagosnál jelentősebbé tesz'''; érték, súly, mennyiség szempontjából növel, gyarapít, szaporít, emel, fokoz. Olyan állapotúvá, hatásúvá, tulajdonságúvá alakít egy dolgot, hogy a mérete, ereje már számottevő.  
  
''A tárna bejáratán már nem lehet '''nagyobbít'''ani, mert beomlik.''
+
''A pára csak '''nagyobbít'''ja a hőséget. Ha nincs elég bevétel, az tovább '''nagyobbít'''ja a bajt. A hosszú szerszám '''nagyobbít'''ja a munkás erejét.''
  
  
 
'''Eredet''' [''nagyobbít'' < [[nagyobb]] + [[ít|-ít (igeképző)]]]
 
'''Eredet''' [''nagyobbít'' < [[nagyobb]] + [[ít|-ít (igeképző)]]]
 +
 +
 +
</div>

A lap jelenlegi, 2020. április 9., 16:02-kori változata

nagyobbít (ige)

1. Terjedelmesebbé tesz; egy test, tárgy, terület méretét a korábbihoz képest fokozza, amely így többet vesz igénybe a térből.

Az alagút bejáratát nem nagyobbítjuk tovább, mert beomlik. A szakácsnő nyújtással nagyobbít a tésztán, hogy akkora legyen, mint a tepsi.


2. Az átlagosnál jelentősebbé tesz; érték, súly, mennyiség szempontjából növel, gyarapít, szaporít, emel, fokoz. Olyan állapotúvá, hatásúvá, tulajdonságúvá alakít egy dolgot, hogy a mérete, ereje már számottevő.

A pára csak nagyobbítja a hőséget. Ha nincs elég bevétel, az tovább nagyobbítja a bajt. A hosszú szerszám nagyobbítja a munkás erejét.


Eredet [nagyobbít < nagyobb + -ít (igeképző)]






WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)