Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Összegyűjt” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
4. sor: 4. sor:
  
 
[[Image:összegyűjt.jpg|right|frame]]
 
[[Image:összegyűjt.jpg|right|frame]]
'''Aprólékosan mindent összeszed'''; rendszeres munkával minden elérhetőt egyenként összehord egy helyre.
+
'''Mind összeszed'''; hasonló dolgokat egy helyre hord, hogy ne legyenek szétszórtan sok helyen, és hogy együtt használhatók, kezelhetők legyenek. Több embert egy helyre küld vagy magához hív, hogy mind együtt legyenek.  
  
''A rendszeres vásárlók '''összegyűjt'''ik az üzletlánc matricáit, hogy aztán kedvezményes vásárláskor beváltsák azokat. A nő végigjárja az utazási irodákat, és '''összegyűjt'''i az ajánlatokat az afrikai üdüléshez. A könyvtáros '''összegyűjt'''i magának az elérhető régi könyveket.''
+
''A kertész ősszel '''összegyűjt'''i a lehullott leveleket. A gyakorlás végén a teniszezők '''összegyűjt'''ik a labdákat. A szünet végén a tanárnő '''összegyűjt'''i az osztályát.''
  
  
75. sor: 75. sor:
  
 
</div>
 
</div>
Lezárva 7K:  2013. október 13., 18:10  
+
Lezárva 7K:  2013. október 13., 18:10

A lap jelenlegi, 2024. november 6., 16:30-kori változata

összegyűjt (ige)

Mind összeszed; hasonló dolgokat egy helyre hord, hogy ne legyenek szétszórtan sok helyen, és hogy együtt használhatók, kezelhetők legyenek. Több embert egy helyre küld vagy magához hív, hogy mind együtt legyenek.

A kertész ősszel összegyűjti a lehullott leveleket. A gyakorlás végén a teniszezők összegyűjtik a labdákat. A szünet végén a tanárnő összegyűjti az osztályát.


Eredet [összegyűjt < össze- (igekötő) + gyűjt]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 467 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)