Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Retúr szó jelentése

retúr- (melléknévi előtag), retúr (melléknév)

Railway.jpg

Szleng: A visszaútra is szóló (menetjegy), amely nem csak a célállomásig érvényes, hanem a célállomástól vissza, a kiindulóállomásig is.

A családfő retúrjegyet vált a vasútállomáson a családtagoknak. Retúrjegyet más közlekedési eszközre is válthatunk, nemcsak vonatra. A retúr hajójegyet a kiinduló hajóállomáson veszik meg az utasok.


Eredet [retúr < francia: retour (visszatérés) < re- (vissza; elöljáró) + tour (körutazás, körbejárás) < torner, tourner (megfordul) < latin: torno (forog < forgat, esztergál)]


Nyelvtani adatok

Csak a Reklámmentes WikiSzótár.hu előfizetői számára használható funkció. Bejelentkezés >>>

Kifejezés

Retour recepisse (ejtsd: retúr reszepissz) – (Elavult, francia: a feladott levél, küldemény átadásáról szóló igazoló cédula; tértivevény).



retúr (főnév)

1. Szleng: Menettérti jegy, amellyel a célállomástól a kiindulóállomásig utazhatunk vissza.

A retúrt a kalauz a visszaúton kezeli le. A retúrt őrizd meg a visszaútig!


2. Szleng: Megváltott jegy, amely a célállomásra érvényes útvonal mellett a visszaútra is érvényes. Általában két darab jegyet jelent, az egyik a célállomásig, a másik a kiindulóállomásig szól. Ezeket a menetirányokat egy menetjegyre is feltüntethetik.

A családfő retúrt vált az állomáson minden családtagnak. Négy retúrt kér a pénztárostól.


3. Régies, átvitt értelemben: Menettérti útszakasz, amely a célállomástól a kiindulóállomásig tart.

A gyerekek a retúron már szundikáltak a fáradtságtól. A család retúrja már fárasztó volt az egész napos kirándulás után.



retúr (határozószó)

Régies: Oda-vissza érvényesként (kiállítva vagy megváltva).

Kérek egy jegyet Budapestre, retúr. A pénztáros retúr állítja ki a jegyet, az utas kérése szerint.


Lezárva 7K: 2015. május 7., 16:18





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)