Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Rabszolga szó jelentése

rabszolga (főnév)

Slave.jpg

1. Kényszermunkás¤, akit akarata ellenére, erőszakkal munkára kényszerít és a saját tulajdonaként birtokol egy másik ember, hogy hasznot hajtson neki. A rabszolgának nincsenek jogai, nincs döntési szabadsága a saját élete, sorsa felett, teljesen kiszolgáltatott helyzetben van, és nem kap méltányos ellenszolgáltatást, ezért gyakran próbál szökni, lázadni. A rabszolgának alacsony a költsége, és magas nyereséget hoz különösen olyan megterhelő és veszélyes munkák esetén, amelyekre nincs elegendő bérmunkás. A rabszolgaság egész életre szól és örökletes, azaz a rabszolgák gyerekei is rabszolgák, így a rabszolgatartónak folyamatosan elegendő ingyenes munkaerő áll rendelkezésére.

A történelem során főként az ókorban voltak rabszolgák. Az amerikai ültetvényeken Afrikából áttelepített rabszolgákat dolgoztattak.


2. Átvitt értelemben: Elnyomott ember, akit erős függőség korlátoz szabad döntésében, cselekvőképességében, és ezért nyomorúságos helyzetben van.

A bankhitelek rabszolgává tehetik az embert. A diktátor rabszolgává tette a népét.


3. Átvitt értelemben: Engedelmes hódoló, akit egy nő magához láncol és kihasznál.

A férfi hűséges rabszolgája lett a szeretőjének. A rabszolga a szeszélyes nő minden kívánságát teljesíti.


4. Átvitt értelemben: Erősen függő személy, aki képtelen ellenállni egy vágy vagy kívánság teljesítésének, illetve az alkohol, kábítószer élvezetének.

A részeges ember az alkohol rabszolgája lett. A szoknyabolond férfi a nők rabszolgája, aki soha nem tart ki hűségesen egy nő mellett.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 78 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)