Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Polarizáció szó jelentése

(Polarisatio szócikkből átirányítva)

polarizáció (főnév)

1. Szétválási folyamat egymással ellentétes tulajdonság szerint, amely két, egymással ellentétes jellegű végpont felé indul meg, vagy ilyen végpontok körül zajlik le; ilyen jelenségen alapuló módszer, eljárás; így bekövetkező jelenség.

A polarizáció szétválasztja az azonos jellegű részecskéket. A polarizáció során a különféle részecskék mozgásának iránya ellentétes. A kutató polarizációt használ a kísérlet során.


2. Átvitt értelemben: Ellentét kialakulása és erősödése egymással többé-kevésbé szemben álló álláspontok vagy csoportok között.

A vita során az ellentétes érvek polarizációja figyelhető meg. A szélsőséges nézetek előretörését a közvélemény polarizációja hozta létre. A korábban egységes közösségen belül a vélemények polarizációja miatt szakadás következett be.


3. Fizika: Fényrészecskék mozgásának rendeződése; a különböző irányba rezgő fényrészecskéket szétválasztja egy bizonyos szögben elhelyezett visszaverő felület vagy fénytörő közeg.

A természetes fény részecskéi különféle irányban rezegnek; a polarizáció ezekből kiszűri az egységes rezgéseket. A fény polarizációját kristályokkal is létre lehet hozni. A polarizáció segítségével olyan szemüveg készíthető, amely védi szemet a zavaró fény ellen.


4. Fizika: Elektromos töltések szétválasztódása szigetelőben, elektromos erőtér hatására.

A bekapcsolt áramkör hatására polarizáció megy végbe. A mágneses tér módosítja a részecskék polarizációját.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 14 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)