Pátriárka szó jelentése
(Patriarcha szócikkből átirányítva)pátriárka (főnév)
1. A zsidóság ősatyáinak egyike a bibliai Ószövetség szerint.
A leghíresebb pátriárkák: Matuzsálem, Nóé és Ábrahám. A pátriárkák emléke még mindig elevenen él a vallásban.
2. Vallási: Vezető főpap. A görögkeleti egyházban a nemzeti egyház vezető főpapja. Összesen kilenc, ehhez az egyházhoz tartozó pátriárka van.
Az új orosz pátriárka tárgyalást javasolt a pápának, hogy a két egyház jó kapcsolatban legyen egymással. A görög és orosz pátriárka legutóbbi találkozója nagyon szívélyes légkörben zajlott.
3. Vallási: Katolikus érseki cím. Egyházmegyei székvárosban székelő püspök különleges címe. Összesen tizenkettő pátriárka van a katolikus egyházban. Ilyen például a pápa (Róma püspöke), a velencei, a lisszaboni, a jeruzsálemi püspök.
A velencei pátriárka már nagyon idős. A pátriárkák ritkán találkoznak egymással személyesen. A pápa egy levelet írt a örmények pátriárkájának.
4. Régies: Tiszteletreméltó aggastyán; nagyon idős férfi.
A falu pátriárkái összegyűltek, hogy eldöntsék, mikor kezdjék a földeken a vetést. A pátiárkához gyakran fordulnak tanácsért az emberek.
Eredet [pátriárka < latin: patriarcha (ősatya) < görög: patriarkhész (ősatya) < patria (nemzetség, törzs) < patrosz (apa) + arkhész (vezető, uralkodó) < arkhé (elsőség, uralom)]