Paradigma szó jelentése
paradigma (főnév)
1. Nézetek, fogalmak rendszere, egy szakterületen, tudományon belüli általánosan elfogadott nézetek (fogalmak, szakkifejezések) összessége, amelyek egy korszakra, időszakra jellemzők és kijelölik a szakterület, tudomány határait, alkalmazandó módszereit, sikeresnek tekintett megoldásait.
A pszichológia és pszichiátria paradigmája az, hogy az ember az agyával gondolkozik. A kormányzás paradigmája az adókon keresztüli gazdaságpolitika.
2. Közös gondolkodásmód, közös értékek összessége, amelyek alapján egy csoportban vagy magában a társadalomban egy dologról vélekedünk, illetve az ehhez kapcsolódó módszerek szerint cselekszünk. Ezt a csoport (a társadalom) tagjai mind elfogadják és így közös mércéjükké válik.
Ezen a munkahelyen a kitartás és a kötelességtudás paradigmája hatja át az itt dolgozókat. Egy erős csapat paradigmája a közös célhoz való hozzájárulás és egymás kölcsönös segítése.
3. Egymással felcserélhető elemek sorozata, mert azok egymással egyenértékűek bizonyos szempont szerint, így egymásnak megfelelnek.
Nagy tévedés, hogy a vitaminok és gyógyszerek egymás paradigmái. Jó, ha ismerjük a paradigmák közötti különbséget.
4. Nyelvészet: Ragozási minta, egy szó mintául szolgáló toldalékolt alakjai.
Az „ad” ige paradigmáját az igeragozási táblázat tartalmazza. A paradigma megtanulása segíti a nyelvtanulót.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.