Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Megismer szó jelentése

megismer (ige)

Recognize.jpg

1. Tapasztalatok alapján megtudja egy személy azonosságát, jellemét, egy tárgy, jelenség, dolog tulajdonságait, jellegét, és ez alapján képessé válik más hasonlóval vagy hasonlókkal összevetni, így képes lesz közöttük különbséget tenni és róluk ítéletet alkotni.

Ha más országokba utazunk, megismerhetjük, hogy ott milyen emberek élnek. A kisgyerek megismer mindent, ami csak a keze ügyébe kerül.


2. Ismeretséget köt; egy addig idegen személyről megtudja, hogy mi a neve, foglalkozása, és megtudhatja azt is, hogy milyen kapcsolatban van az őt bemutatóval.

A munkafelvételre jelentkező fiatalember első dolga, hogy megismerje a leendő főnökét. Az új barátnőjét a húga születésnapján ismeri meg a fiú.


3. Viszontlátva felismer egy korábban látott személyt vagy tárgyat, dolgot, megtapasztalt élményt, és az ismételt találkozáskor helyesen beazonosítja őt vagy azt.

A huszonöt éves érettségi találkozón a régi barátok megismerik egymást. Az eddig nem látott legépelt végrendeleten megismeri az édesanyja kézírását.


4. Jellegzetes ismertetőjel alapján beazonosít egy (korábban látott) személyt, (átélt) jelenséget, tapasztalatot.

Az utcán a járásáról megismeri az előtte haladó lányt, és ráköszönt. Az anya a fia gesztusaiban megismeri apja szokásos kézmozdulatát. Az istállóban a ló már a hangjáról megismeri a közeledő zsokét és nyerít neki.


5. Régies: Nővel nemileg érintkezik, közösül.

Ádám megismerte Évát, aki fogant és fiút szült neki. A fiú néhány randevú után megismerte a lányt, aki hamarosan felment hozzá.


Eredet [megismer < meg- (igekötő) + ismer]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)