Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kultusz szó jelentése

kultusz (főnév)

1. Átvitt értelem: Nagy figyelemmel, odaadással végzett tevékenység; gondosan végzett kedvtelés, szenvedélyes időtöltés.

A sakkozás kultusza nemzedékek óta jelen van a családban. Az úszás a férfi mindennapi kultuszává vált. Az egészség kultusza egyáltalán nem káros a sikeres élet szempontjából.


2. Átvitt értelem: Szinte vallásos, nagyfokú tisztelet, amely egy közösségben vagy egyénben egy személy, ügy iránt megnyilvánul.

A híres dédnagyapa kultusza elevenen él a családban. Az emberek ma a vásárlási láz, a fogyasztás kultuszában élnek.


3. Tudományos, vallási: Vallásos tisztelet, amely egy istenség, természetfölötti erő, megnyilvánulás, vallásos jelkép előtt bemutatott szertartáson keresztül nyilvánul meg; istentisztelet.

A nép körében a Szűz Mária kultusz lassan az ősi magyar vallás holdistennőjének kultusza helyébe lépett. A nép körében az ősi kultusz helyét évszázadok alatt vette csak át egy másik kultusz a kereszténység terjedésével.


4. Régies, történelmi: Egyházügyi minisztérium, amely kapcsolatot tartott a hivatalosan elismert egyházakkal, vallási közösségekkel; Vallás- és közoktatásügyi minisztérium.

A főhivatalnok a kultuszban dolgozott. Az egyházi vezetők a kultuszban tárgyalnak az erkölcsi oktatásról.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 149 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)