Gyér szó jelentése
gyér (melléknév)
1. Ritkán nőtt (szálas/ágas növényzet, bokor-, facsoport, haj, szőrzet), aminek részei, szálai egymástól aránylag távol állnak, nem tömöttek, nem sűrűn bújtak elő (a talajból, fejből, bőrből).
A fiatalember gyér szakálla sajátos külsőt kölcsönzött neki. A kirándulók bemennek a gyér erdő fái közé.
2. Kis létszámú (csoport, gyülekezet, közönség), amelybe kevesen tartoznak, nincs sok tagja.
Az új vallás követői kezdetben csak gyér közösségekbe tömörültek. A városban korábban az ázsiai bevándorlók gyér csoportja élt: néhány család csak. A film bemutatója csak gyér közönséget vonzott.
3. Ritkán megjelenő, mutatkozó (jelenség, ember, állat, eset, történés), amely időbeli vagy térbeli egymásutánjában viszonylag nem sűrű; időben nagyobb közökkel elhúzódó, térben nagyobb területen elszóródó.
A gyér esőzés nem segített a mezőgazdaságnak. A hidegfront csak gyér havazást okozott. A valaha gyér lakosú Alföldön ma már jóval nagyobb a népsűrűség. A gyártási hibák gyér előfordulása magas minőségről tanúskodik.
4. Nem elég erős (hatás, fény, jelenség), amely nem elegendő egy célra, nem ér el egy olyan küszöböt, amelyet meghaladva már jelentős lenne.
A gyér fény mellett nem lehet olvasni a szem megerőltetése nélkül. A szobából kiszűrődő gyér hangokból nem lehetett kivenni, hogy mi történik bent. A falusi utca gyér közvilágítása csak arra volt jó, hogy az ember nem ment bele az árokba.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.