Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Groteszk szó jelentése

(Grotesque szócikkből átirányítva)

groteszk (melléknév)

Fun-2.jpg

1. Nevetségesen torz; elutasítást kiváltóan, szokatlanul furcsa (személy, tárgy, dolog, jelenség, mozdulat).

A bohóc groteszk öltözete már megjelenésekor nevetést váltott ki a nézőkből. Ha azt akarta, hogy tovább nevessenek rajta, tett egy groteszk mozdulatot.


2. Művészet: Nevetségesen ható (alkotás, ábrázolás, kifejezésmód), amelyben a báj vagy fenséges a borzalmassal vegyülve az ellentét következtében nevetésre ingerlő.

Az író groteszk ábrázolásáról az olvasó nem tudta eldönteni, hogy nevessen vagy sírjon rajta. A groteszk festmény a művész borús lelkivilágáról tanúskodott.


3. Művészettörténet: Művészeti stílus a 15. században, amelyben a falakat díszítő festményeken vagy domborműveken stilizált növényi alakok keverednek állati és emberi alakokkal.

A groteszk stílus az ókori Róma művészetét másolta. A restaurátor egy groteszk falfestményt hozott helyre.


4. Nyomdászat: Egyforma vastagságú vonalakból álló (betűtípus), talp nélküli betű (sans-serif), amit az európai kontinensen neveznek így.

Ezt a mondatot groteszk betűkkel szedték, hogy kiemeljék a szövegből. A groteszk betűk általában nem talpasok.


Eredet [groteszk < olasz: grottesco (pincei) < grotta (pince < kripta)]
Megjegyzés: A szót eredetileg római kori tavernákban, pincékben talált kezdetleges falfestményekre használták jelzőként.



groteszk (főnév)

1. Művészet: Nevetségesen torz stílus, amelyben a báj vagy fenséges a borzalmassal vegyülve az ellentét következtében nevetésre ingerel.

Vigyázni kell a groteszkkel, mert könnyen sértő is lehet. A karikatúra, a paródia tartalmaz groteszket.


2. Nyomdászat: Betűtípus, amely egyforma vastagságú vonalakból áll. Elterjedt másik neve: sans-serif.

A címet groteszkkel szedték. A groteszk alkalmazása sajátos stílust ad a szövegnek.


Lezárva 7K: 2011. október 27., 18:09





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)