Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Dimenzió szó jelentése

(Dimensio szócikkből átirányítva)

dimenzió (főnév)

Measure.jpg

1. Érzékelhető kiterjedés, amely térbeli tárgyak, jelenségek mérhető jellemzője egy vagy több irányban.

Az égbolton a nagy távolság miatt a csillagokat csak dimenzió nélküli fénypontokként látjuk. Az épületek dimenziói jól összehasonlíthatók a fotón.


2. A méret iránya; egy nagyság (hosszúság, szélesség, magasság vagy mélység) helyzeti jellemzője, amely mutatja, hogy a térben merrefelé nyúló nagyságot jelöl.

Néhány filmet három dimenzióban is meg lehet már nézni. A papírra két dimenzióban rajzolunk. Az idő nem nevezhető negyedik dimenziónak, mert nincs térbeli iránya vagy mérete. Matematikai meghatározás szerint egy pontnak nincs dimenziója.


3. Átvitt értelemben: Tevékenységi terület vagy tér, amely egy közös, mástól elkülöníthető jellemzővel rendelkezik.

Petőfi a költészet dimenziójába emelte a népművészetet. A szavak elemzése tudományos dimenzióba juttatta el nyelvészetet a korábbi találgatások helyett.


4. Átvitt értelemben: Nagyságrend, kiemelkedő hatókör vagy mérték; megítélt fontosság; méretarány.

A feltaláló teljesen új dimenziókban gondolkodott. A feltaláló zsenijének dimenzióját azóta sem közelítette meg egyetlen más tudós sem: a modern elektronika zöme az ő találmányain alapul. A lakótelep építése az eddiginél nagyobb dimenzióban halad.


5. Fizika: Mérték változó jellemzője; bizonyos mérhető jelenség és a hozzá illeszkedő mértékrendszer alapegységének viszonya.

A gyorsulás a sebesség dimenziója. A megtett út az idő dimenziója.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 23 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)