Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Pénz szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2024. december 8., 17:39-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

pénz (főnév)

Money.jpg

1. Fizetőeszköz¤; közvetlen árucsere helyett gyorsan és kényelmesen használható jelképes csereeszköz, amelyet különböző értékek mérésére, kifejezésére, összehasonlítására, illetve termékek és szolgáltatások egyszerű kifizetésére, vásárlására használunk, mert mindenki ismeri az értékét, elfogadja és bízik benne, hogy értékarányosan más árut, szolgáltatást, terméket vehet érte. A munkánkért, termékünkért kapott fizetőeszköz, amivel kiegyenlítjük más érték vagy szolgáltatás árát.

Fontos pénzt félretenni a váratlan kiadásokra. Addig értékes a pénz, ameddig bízni lehet az értékében. Olyan a pénz a gazdaságban, mint vérkeringés a testben.


2. Nagy anyagi érték; ezt megtestesítő vagyon, illetve a gazdaságba befektetett tőke.

A gazdag kereskedő nagy pénz felett rendelkezik. A pénz világa sokakat megszédít, ha nem értjük a mibenlétét. A legtöbb ember szeret nyugodtan aludni, és becsületes úton akar pénzhez jutni.


3. Régies, elavult: A legkisebb értékű fizetőeszköz darab.

Csak két pénz árválkodott a koldus tenyerében. Semmit nem kaptam a vásárban fél pénzért.


4. Átvitt értelemben, tájszó, népies: A hal pikkelye, a bőrén levő szarukorongok sora.

A kövér ponty hátán csak úgy csillogtak a nagy alakú halpénzek. A szakács a keszeg pénzét kapargatta.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 199 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)