Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Szabály szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2024. június 30., 12:14-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

szabály (főnév)

Rule.jpg

1. Viselkedést megszabó rend, szokásokban élő vagy írásban rögzített alapelv. Ez megszabja, meghatározza az ember magatartását, viselkedését, társasági eljárásának módját.

Az udvariassági szabályok betartása a jó modor alapja. A szabályokat már gyerekkorunkban megtanuljuk. A szabályok betartását joggal várjuk el egymástól.


2. Rendet meghatározó utasítás, amely egy gyakorlati tevékenység, cselekvési mód, ügykezelés menetét határozza meg.

A szabályok szerint kell beadni a hivatalba a kérvényt. Az ügyintézés a szabályok betartásával kiszámítható időn belül hozza meg a döntést az ügyben.


3. Tapasztalati törvényszerűség, amely sok hasonló eset alapján a természet rendjéből, tapasztalati tényekből elvont rendszerező elv, vagy egy tevékenység számára irányító erejű megállapítás; általános elméleti vagy gyakorlati tudományos igazság.

A fizikai képletek szabályokat fejeznek ki. Az egyik számtani szabály meghatározza a művelet sorrendjét abban az esetben, ha nem használunk zárójelet.


4. Nyelvtan: Egyetértésen alapuló rend, amely meghatározza egy nyelv használatát, a szavak helyesírását, a mondatalkotás módját.

A nyelv szabályait az iskolában nyelvtanórán tanítják. A nyelvi szabályok a nyelvhasználat változásával módosulhatnak: például régen az igékhez kapcsolódó igekötőket különírták a szótól, ma pedig egybeírjuk őket.


Eredet [szabály < szab + -ály (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 33 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)