Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kísérlet szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2021. április 28., 11:16-kor történt szerkesztése után volt.

kísérlet (főnév)

Belső energia.jpg

1. A tudományos megismerés módszere, eszköze, amellyel egy jelenséget, feltételt, okot tervszerűen és módszeresen előidézünk, létrehozunk tudományos megfigyelés céljából, hogy egy feltételezést igazoljunk vagy cáfoljunk.

A kutató a kísérlet eredménye alapján kicsit változtat a kísérlet elemein. A tudományos kutatás előfeltétele, hogy a kutató egy kísérlet eredményébe ne azt lássa bele, amit a kísérlettől elvár, hanem azt, ami ott valójában történik.


2. Bizonytalan eredményű cselekvés egy cél elérésére; szándék megvalósítására irányuló, kétséges kimenetelű törekvés a siker reményével.

A sportoló több kísérletet tehet a rúdugrásnál egy adott magasságon. Ha a versenyző harmadik kísérlete sem sikerül, akkor kiesik a versenyből. A fiú újabb kísérletet tesz a lány randevúra hívására.


3. Első alkotás; egy író, költő, művész bizonyos irányú törekvése, egy műfajban, műben, tárgyban tett próbálkozása.

Az író első kísérlete egy regény megírására sikertelen volt. A festő első kísérlete, hogy csupán egy szín különféle árnyalatainak segítségével fejezze ki érzéseit, nem adott kielégítő eredményt.


4. Jogi: Befejezetlen cselekmény, amellyel a tettes a kérdéses bűntett végrehajtását megkezdte, de közben abbahagyta, és nem érte el az eredeti szándéknak megfelelő hatást.

Az öngyilkossági kísérlet után a személlyel pszichológus foglalkozik. A zsebtolvajlás csak kísérlet maradt, mert közben valaki megzavarta a zsebest.


Eredet [kísérlet < kísér(e)l + -et (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)